ფარავნის უღელტეხილზე მოძრაობა გაიხსნა
კოდა-ფარცხისი-მანგლისი-წალკა-ნინოწმინდის საავტომობილო გზის ფარავნის საუღელტეხილო მონაკვეთზე (ძველი სახელწოდებით ტიკმანტაჟის უღელტეხილი), საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაბამისი სამსახურის მიერ ჩატარებული 2 დღიანი გაწმენდითი სამუშაოების შემდეგ ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აღდგა. გიორგობის დღესასწაულთან დაკავშირებით მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ ნინოწმინდის მიმართულებით მოკლე გზით იმგზავრონ.
აღნიშნულ გზაზე მოძრაობა ძლიერი ყინვის, ქარბუქის, უხვი ნამქერისა და შეზღუდული ხილვადობის გამო  იყო დაკეტილი.
აღსანიშნავია, რომ ფარავნის უღელტეხილი ზამთარში უმკაცრესი კლიმატით ხასიათდება. ხშირად, ერთდროულად არის დიდთოვლობაც, ძლიერი ყინვაც და ქარბუქიც. ამ დროს: გზის გაწმენდითი სამუშაოები არ არის ეფექტური, რადგან რამდენიმე წუთში ქარბუქისაგან მოტანილი ნაქმერი ისევ ავსებს გზის სავალ ნაწილს; არ ჩანს გზა, რის გამოც შეუძლებელია მიმართულების განსაზღვრა და გადაადგილება; მიმდებარედ არ არის დასახლებული პუნქტები და აქ ჩარჩენის შემთხვევაში, ადამიანების სიცოცხლეს საფრთხე ექმნება.
ერთი კვირის წინ, ამინდის გაუარესების გამო, უღელტეხილიდან გამოსვლა ვერ მოახერხეს  გზით მოსარგებლე მოქალაქეებმა, მათ დასახმარებლად შესულმა მაშველებმა და საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა. ისინი, ჩვენმა სამსახურებმა ხილვადობის მომატებასთან ერთად, ურთულეს პირობებში ჩატარებული გაწმენდითი სამუშაოების შემდეგ გამოიყვანეს.
აღნიშნული ფაქტორების გათვალისწინებით, ამინდის გაუარესებასთან ერთად, მოქალაქეების სიცოცხლის უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, კოდა-ფარცხისი-მანგლისი-წალკა-ნინოწმინდის გზის ფარავნის საუღელტეხილო მონაკვეთი იკეტება და ამინდის გაუმჯობესების გრძელვადიან პროგნოზამდე ნინოწმინდის მიმართულებით მოძრაობა ხორციელდება  ხაშური-ახალციხე-ნინოწმინდის გზაზე.

Paravani pass is opened to traffic
Traffic at Paravani pass section (previously Tikmantazhi pass) of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda road has been restored after 2 days of cleaning works performed by relevant services of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia. Considering St. George Feast, people will be able to travel in the direction of Ninotsminda using the short route.
Movement at mentioned road section was forbidden due to heavy frost, snow-storm, snow-drift and limited visibility.
It should be noted that Paravani pass is characterized by severe climate during winter. Heavy snow, snow-storm and heavy frost frequently occur simultaneously. During such periods road cleaning works are not effective, because in a few minutes the carriageway is again filled with the snow-drift brought by strong wind, limiting the visibility and making it impossible to determine the direction and continue the way. There are no populated areas nearby and if get stuck, people’s lives are in danger.
Due to weather deterioration a week ago, road users, patrol police and emergency response group that arrived to help these people could not manage to get out of the pass section. They were moved out by our services as a result of the cleaning works executed under severe conditions.
In view of above mentioned factors, due to the weather deterioration, Paravani pass section of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda road will close for safety of people and till long-term weather improvement, traffic in the direction of Ninotsminda will be conducted through Khashuri-Akhaltsikhe-Ninotsminda road.