ზამთრის პერიოდთან დაკავშირებული შეზღუდვები საავტომობილო გზებზე
● რთული მეტეოროლოგიური პირობების ( ქარბუქი, ნამქერები, შეზღუდული ხილვადობა ) გამო, კოდა – ფარცხისი – მანგლისი – წალკა – ნინოწმინდის საავტომობილო გზის კმ94 – კმ110 (ნარდევანი–როდიონოვკა (ფარავანი)) მონაკვეთზე აკრძალულია ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა;
● თოვლისა და ლიპყინულის გამო, მცხეთა – სტეფანწმინდა ლარსის საავტომობილო გზის კმ80 – კმ136 მონაკვეთზე (მლეთა–რუსეთის საზღვარი) ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თვისუფალია;
● დიდთოვლობის გამო, ზუგდიდი – ჯვარი – მესტია – ლასდილის საავტომობილო გზის კმ70–კმ188 (ხაიში–უშგული) მონაკვეთზე აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტისა და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია;
● ინტენსიური თოვის, ქარბუქისა და შეზღუდული ხილვადობის გამო, ბათუმი - ახალციხის საავტომობილო გზის კმ106 - კმ117 გოდერძის უღელტეხილის მონაკვეთზე ყველა სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა აკრძალულია.
აღნიშნული რეჟიმებით მოძრაობა განხორციელდება საპატრულო პოლიციის უშუალო ზედამხედველობითა და კოორდინაციით.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ზამთრის პერიოდის დადგომასთან დაკავშირებით შეგახსენებთ, რომ საავტომობილო გზებზე დიდთოვლობის ან ლიპყინულის დროს უსაფრთხო მოძრაობის უზრუნველსაყოფად აუცილებელია: დაემორჩილოთ საავტომობილო გზებზე დაწესებული რეჟიმების მოთხოვნებს; გამოიყენოთ ზამთრის შესაბამისი საბურავები და თან იქონიოთ მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვები.

Restrictions on roads in relation to winter period
- Due to complicated meteorological conditions (snow-storm, snow-drift, limited visibility), traffic at km94-km110 (Nardevani-Rodionovka (Paravani)) section of Koda-Partskhisi-Manglisi-Tsalka-Ninotsminda road is forbidden for all types of transport.
- Due to snow and ice formation, movement of all types of transport at km80-km136 section (Mleta - border of Russia) of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is allowed by application of antiskid chains. Traffic is free for vehicles with two or more main axis.
- Because of heavy snow, movement at km70-km188 (Khaishi-Ushguli) section of Zugdidi-Jvari-Mestia-Lasdili road is forbidden for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 sits. Traffic is free for other types of transport.
- Due to intensive snow, snow-storm and limited visibility, movement at Goderdzi Pass km106-117 section of Batumi-Akhaltsikhe road is forbidden for all types of transport.
Mentioned traffic regimes will be enforced under direct supervision and coordination of Patrol Police.
In view of coming winter season, Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia would like to remind you that, to ensure safe traffic during the heavy snow or ice formation at roads, it is necessary to obey the established requirements of regimes, to use relevant winter tyres and have antiskid chains at hand.