ქობულეთის შემოვლით გზაზე საავტომობილო გვირაბი ავსტრიული მეთოდით შენდება
ქობულეთის შემოვლით გზაზე 295 მეტრიანი საავტომობილო გვირაბის მშენებლობა ახალი ავსტრიული მეთოდით მიმდინარეობს, რაც გვირაბის მშენებლობას ოპტიმალური სამაგრის შერჩევით ითვალისწინებს. სუსტი გრუნტის შემთხვევაში, ახალი ავსტრიული მეთოდის გამოყენებით, ხდება დროებითი სამაგრების მოწყობა, რომელიც ზუსტად აჩვენებს დეფორმაციის კუთხეებს და შესაძლებლობას იძლევა  საბოლოო სამაგრების მშენებლობამდე მოხდეს კორექტირება. ეს მეთოდი მსოფლიოს მრავალ, განვითარებულ ქვეყანაშია აპრობირებული.
საავტომობილო გვირაბის სამშენებლო სამუშაოები რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ირაკლი ლითანიშვილმა მოინახულა.
ქობულეთის შემოვლითი გზის მე–2 ლოტზე სულ 2 გვირაბი აშენდება. ამ ეტაპზე, პირველი გვირაბის სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარეობს. პროექტის შესაბამისად, 18 კილომეტრიან მონაკვეთზე დაგეგმილია ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგება, 15 ხიდის, 2 გვირაბისა და 64 წყალგამტარი მილის მშენებლობა.

Austrian Tunneling Method is applied on Kobuleti bypass road
Construction of 295 m long tunnel at Kobuleti bypass road is being implemented by application of a new Austrian tunneling method, which considers tunneling by selection of optimized support. In case of soft soil, temporary supports are provided, which shows angular deformation and enables to correct them before construction of final supports.  Mentioned method is adopted in many developed countries.
Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mr. Irakli Litanishvili inspected progress of tunnel construction.
Two tunnels will be built on Kobuleti Bypass road under LOT 2. At this stage, construction of the first tunnel is ongoing. Project envisages construction of 18 km asphalt-concrete pavement, 15 bridges, 2 tunnels and 64 culverts.