აგარა-ყორნისი-ცხინვალის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია ვადაზე ადრე დასრულდება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ყოველკვირეული ფოტორეპორტაჟის რუბრიკაში, გთავაზობთ აგარა-ყორნისი-ცხინვალის საავტომობილო გზაზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოების ფოტოქრონიკას.
აგარა-ყორნისი-ცხინვალის საავტომობილო გზის 12 (კმ1–კმ4; კმ9–კმ16) კილომეტრიანი მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასასრულს უახლოვდება.
აგარა-ყორნისი-ცხინვალის საავტომობილო გზას 40 წელია რეაბილიტაცია არ ჩატარებია და აქ ოდესღაც არსებული ასფალტის საფარისაგან თითქმის არაფერი იყო დარჩენილი. მოსახლეობა ამორტიზებული გზის ნაცვლად, მინდვრების გავლით გადაადგილდებოდა. პროექტის ფარგლებში დაიგო ასფალტ-ბეტონის საფარი; მოეწყო გზის საყრდენი კედლები და  გვერდულები. ამჟამად მიმდინარეობს აღნიშნულ გზაზე  არსებული ხიდის რეაბილიტაცია, ასევე, ბეტონის კიუვეტებისა და საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გაჩერებების მოწყობის სამუშაოები.
აღნიშნული გზა  ერთმანეთთან 5 სოფელს აკავშირებს და ეგრეთ წოდებულ სამხრეთ ოსეთის პირობით ადმინისტრაციულ საზღვრამდე მიდის. გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულება კონტრაქტით განსაზღვრულ ვადაზე ადრე - 2016 წლის ნაცვლად, მიმდინარე წლის ბოლოსთვის არის დაგეგმილი.
პროექტის ღირებულება 5 მილიონ 194 ათას ლარს შეადგენს და მსოფლიო ბანკის კრედიტის ფარგლებში ხორციელდება. სამუშაოებზე 90 ადამიანი დასაქმდა.

27 October, 2015 00:00:00
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia provides photo materials reflecting rehabilitation progress of Agara-Kornisi-Tskhinvali section in the category of weekly pictures gallery.
Rehabilitation of 12 km section (km1-km4; km9-km12) is at the completion stage
Agara-Kornisi-Tskhinvali road has not been upgraded within 40 years; practically nothing was left from the existing asphalt pavement.  People used fields instead of amortized road. Asphalt-concrete pavement is already constructed, supporting walls and shoulders are arranged under the project. Currently rehabilitation of existing bridge is ongoing; also arrangement of concrete ditches and public transport stops is underway.
Respective road connects 5 villages and runs to so-called South Ossetia’s administrative border. Rehabilitation works shall be completed before due time-instead of 2016 works are expected to finalize by the end of the year.
Project cost is GEL 5mln 194 thousands and it is financed by the World Bank.  About 90 persons are engaged in rehabilitation works.