მლაშე–მოხე–დერცელის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, ყოველკვირეული ფოტორეპორტაჟის რუბრიკაში, გთავაზობთ მლაშე–მოხე–დერცელის საავტომობილო გზის რეაბილიტაციის მიმდინარეობის ფოტოქრონიკას.
ადგილობრივი მნიშვნელობის მლაშე–მოხე–დერცელის საავტომობილო გზის 11.3 კილომეტრიანი მონაკვეთის რეაბილიტაციის პროექტი მოიცავს: გზის სავალი ნაწილის რეციკლირებას და ახალი საფარის მოწყობას, მონაკვეთზე არსებული ხიდის რეაბილიტაციას. ასევე,  წყალგამტარი მილების, გზის საყრდენი კედლების, გვერდულების, კიუვეტების, გაბიონების, ადგილობრივ გზებთან მიერთებების, საგზაო ნიშნების, უსაფრთხოების ბარიერების მოწყობისა და გზის ჰორიზონტალური მონიშვნის სამუშაოებს.
ამ დროისათვის, აღნიშნულ მონაკვეთზე  მიწის (ფერდობების ჩამოწმენდის), ხელოვნური ნაგებობებისა და გაბიონების მოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს. ასფალტ–ბეტონის საფარი დაგებულია გზის 6 კილომეტრიან მონაკვეთზე. პროექტის ფარგლებში შესრულებულია სამუშაოების 52,2%.
აღნიშნული გზა სოფლებს: მლაშეს, მოხეს, დერცელსა და ჭეჭლას რაიონულ ცენტრთან – ადიგენთან აკავშირებს.
სამუშაოები მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით, შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციის III პროექტის (SLRP III) ფარგლებში მიმდინარეობს და მისი ღირებულება 6 მილიონ 428 ათასი ლარია. სამუშაოები 2016 წლის ზაფხულში დასრულდება.

Rehabilitation of Mlashe-Mokhe-Dertseli road
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia provides photo materials reflecting rehabilitation progress of Mlashe-Mokhe-Dertseli road in the category of weekly pictures gallery.
Rehabilitation project of 11.3 km Mlashe-Mokhe-Dertseli local road considers: recycling of carriageway and construction of a new pavement, rehabilitation of existing bridge; also, arrangement of culverts, supporting walls, shoulders, ditches, gabions, junctions, road signs, safety barriers and road horizontal marking.
At this stage, arrangement of roadbed (cleaning of slopes), structures and gabions are progressing. Asphalt-concrete pavement is constructed on 6 km section. 52,2% of the works are implemented under the project.
Mentioned road connects the villages: Mlashe, Mokhe, Dertseli and Chechla with regional center-Adigeni.
Works are progressing under the Third Secondary and Local Roads Rehabilitation Project (SLRP III). Project cost is GEL 6 428 000. Works are expected to finish in summer 2016.