22 სექ, 2015 00:00:00
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის მიერ გამოცხადებულ საგზაო ინფრასტრუქტურის მშენებლობის, პერიოდული შეკეთებისა და რეაბლიტაციის ტენდერებში მონაწილე კომპანიების მხრიდან, ხელშეკრულების მოპოვების მიზნით, გახშირდა: სატენდერო დოკუმენტაციის მოთხოვნების შესაბამისი გამოცდილების დამადასტურებელი, ფინანსური შესაძლებლობების ამსახველი და პერსონალის  კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტაციის ან სხვა ინფორმაციის  გაყალბების; სახელმწიფო შესყიდვების პროცესში მონაწილეობისას, არაკონკურენტული გარემოს ხელოვნურად შექმნის; შემსყიდველის  შეცდომაში შეყვანის გზით უპირატესობის მდგომარეობის მოპოვების მცდელობის ფაქტები.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი პრევენციის მიზნით, საგზაო  სამუშაოების შესყიდვის მსურველ ორგანიზაციებს შეახსენებს,  რომ აღნიშნული სახის ნებისმიერი მცდელობა გამიზნული მართლსაწინააღმდეგო ქმედებაა. ასევე, აფრთხილებს, რომ მსგავს  შემთხვევებში არაკეთილსინდისიერი პრეტენდენტი დარეგისტრირდება შესყიდვებში მონაწილე არაკეთილსინდისიერ პირთა რეესტრში - „შავ საიში“,  1 წლით  ჩამოერთმევა სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობის უფლება და არ დაუბრუნდება სატენდერო წინადადების უზრუნველყოფის გარანტიის სახით დაკავებული თანხა - ტენდერის სავარაუდო ღირებულების 1% (საერთაშორისო ტენდერების შემთხვევაში ამოქმედდება დონორი ორგანიზაციის პოლიტიკით გათვალისწინებული სანქციები) და დაეკისრება კანონსაწინააღმდეგო ქმედების სიმძიმის შესაბამისი პასუხისმგებლობა.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი  ტენდერში მონაწილე პირებსა და ორგანიზაციებს მოუწოდებს, იმოქმედონ კანონის შესაბამისად და კეთილსინდისიერად, რათა სამშენებლო თუ სარეაბილიტაციო პროექტები განხორციელდეს შეფერხებების გარეშე და ხარისხიანად, ხოლო სამშენებლო კომპანიებს არ შეექმნათ სამართლებრივი პასუხისმგებლობის პრობლემები.

Statement of Roads Department of Georgia
In an attempt to obtain a contract the cases of:  falsification of evidence of experience relevant to the bidding documents, evidence of financial condition and proof of personnel qualification or other information; creation noncompetitive environment artificially during participating in the State procurement process; getting advantage by misleading the Employer, became frequent by the companies participating in the biddings announced by Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia for the construction, periodic repair and rehabilitation of road infrastructure.
For prevention purposes, Roads Department of Georgia reminds organizations willing to procure road works, that any attempt of this type is a deliberate illegal act. Also, Roads Department warns that in similar cases dishonest bidder shall be registered in the register of dishonest bidders – “ Black List”, shall be deprived of right of participating in the state procurements for a period of one year, the amount retained as a bid security shall not be returned  - 1% of the estimated bid price (in case of international tenders sanctions considered by the policy of donor organizations  shall be applied) and shall be imposed responsibility relevant to the gravity of illegal act.
Roads Department of Georgia urges all persons and organizations participating in the biddings to act legally and in good faith to implement construction or rehabilitation projects without delays and in a quality manner, and not to face legal problems.