ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთზე სამუშაოები ინტენსიურად მიმდინარეობს
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ნოდარ ჯავახიშვილმა და საავტომობილო გზების განვითარების და რეკონსტრუქცია-მოდერნიზაციის სამმართველოს უფროსმა ირაკლი ხერგიანმა, ჩქაროსნული მაგისტრალის აგარა-ზემო ოსიაურის მონაკვეთზე მიმდინარე სამუშაოები მოინახულეს.
აგარა-ზემო ოსიაურის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთი ქვეყნის მთავარი სატრანზიტო ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია. პროექტის მიხედვით, 12 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობის ვადა  2 წელია,  6 კილომეტრზე კი სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარე წლის ბოლომდე  დასრულდება, რის შემდეგაც მოძრაობა ახალ, ოთხზოლიან ცემენტ-ბეტონის საფარიან გზაზე გადაირთვება, სადაც ავტოტრანსპორტი ცალმხრივად იმოძრავებს. აღნიშნული მონაკვეთის ექსპლუატაციაში შესვლით გაიზრდება ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოება და სიჩქარე.
სამშენებლო სამუშაოებს ქართული კომპანია  “Black Sea Group” ქუვეითურ კომპანიასთან “Copri Construction Enterprises W.L.L“ ერთად ახორციელებს. ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების ღირებულება 105 მლნ. ლარზე მეტია. სამშენებლო სამუშაოებზე ამ დროისთვის  400  ადამიანია დასაქმებული. პროექტი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება.
აგარა-ზემო ოსიაურის 12 კილომეტრიანი მონაკვეთი ქვეყნის მთავარი სატრანზიტო ავტომაგისტრალის შემადგენელი ნაწილია. პროექტის მიხედვით, 12 კილომეტრიანი მონაკვეთის მშენებლობის ვადა  2 წელია,  6 კილომეტრზე კი სამშენებლო სამუშაოები მიმდინარე წლის ბოლომდე  დასრულდება, რის შემდეგაც მოძრაობა ახალ, ოთხზოლიან ცემენტ-ბეტონის საფარიან გზაზე გადაირთვება, სადაც ავტოტრანსპორტი ცალმხრივად იმოძრავებს.
აღნიშნული მონაკვეთის ექსპლუატაციაში შესვლით გაიზრდება ავტოტრანსპორტის მოძრაობის უსაფრთხოება და სიჩქარე.
სამშენებლო სამუშაოებს ქართული კომპანია  “Black Sea Group” ქუვეითურ კომპანიასთან “Copri Construction Enterprises W.L.L“ ერთად ახორციელებს. ხელშეკრულებით გათვალისწინებული სამუშაოების ღირებულება 105 მლნ. ლარზე მეტია. სამშენებლო სამუშაოებზე ამ დროისთვის 400  ადამიანია დასაქმებული. პროექტი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება.

Intensive works are being carried out on Agara-Zemo Osiauri Highway section
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mr. Nodar Javakhishvili and Head of Roads Development and Reconstruction-Modernization Division Mr. Irakli Khergiani, visited works ongoing on Agara-Zemo Osiauri section.
12 km. section of Agara-Zemo Osiauri is a part of main transit route of the country. As per the project the term for construction of 12 km. long road section is 2 years in total while civil works on 6 km. will be finished until the end of this year which will enable the traffic to switch to a new four lane one-way traffic cement-concrete road. The road is supposed to improve safety on the roads and decrease travel time.
The works are being carried out by Georgian company “Black Sea Group” in cooperation with a Kuwait company “Copri Construction Enterprises W.L.L”. The cost of the works according to the Agreement exceeds GEL 105 mln. Currently 400 people are employed for construction works. The project is funded by the World Bank.
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mr. Nodar Javakhishvili and Head of Roads Development and Reconstruction-Modernization Division Mr. Irakli Khergiani, visited works ongoing on Agara-Zemo Osiauri section.  12 km. section of Agara-Zemo Osiauri is a part of main transit route of the country. As per the project the term for construction of 12 km. long road section is 2 years in total while civil works on 6 km. will be finished until the end of this year which will enable the traffic to switch to a new four lane one-way traffic cement-concrete road. The road is supposed to improve safety on the roads and decrease travel time.   The works are being carried out by Georgian company “Black Sea Group” in cooperation with a Kuwait company “Copri Construction Enterprises W.L.L”. The cost of the works according to the Agreement exceeds GEL 105 mln. Currently 400 people are employed for construction works. The project is funded by the World Bank.