კახეთსა და თიანეთში 3 საგზაო მონაკვეთზე 23 კილომეტრი გზის და 6 ხიდის რეაბილიტაცია დასრულების ეტაპზეა
25 მაი, 2015 00:00:00
დღეს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრატსრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე ირაკლი ლითანიშვილი, მცხეთა–მთიანეთის მაჟორიტარი დეპუტატი ზაქარია ქუცნაშვილი და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები რეგიონში განხორციელებული პროექტების მონახულების ფარგლებში სასადილო-სიონის საავტომობილო გზაზე იმყოფებოდნენ. ამ დროისათვის, სარეაბილიტაციო სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა „კახეთის რეგიონული გზების გაუმჯობესების“ და SLRP–III პროექტის ფარგლებში სასადილო-სიონის საავტომობილო გზის 17 კმ-ის, სასადილო–ორხევი–ხევსურთსოფელის 3,5 კმ–ისა და ორხევი–სიონის გზის 2 კმ–იანი  მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ახორციელებს, რომლებიც მსოფლიო ბანკის მიერ დაფინანსდა.
„კახეთის რეგიონული გზების გაუმჯობესების“ პროექტის ფარგლებში სასადილო-სიონის საავტომობილო გზის 17კმ–იანი მონაკვეთის და 4 ხიდის რეაბილიტაცია და 1 ხიდის მშენებლობა დასრულების ეტაპზეა. განხორციელდა გზის სავალი ნაწილის მოწყობა ბეტონის საფარით, მოეწყო წყალგამტარი მილები, სადრენაჟე სისტემები, მიერთებები, გვერდულები და ეზოში შესასვლელები. პროექტის განხორციელება 2014 წლის იანვარში დაიწყო და მისი ღირებულება 7 მილიონ 920 ათას ლარს შეადგენს.  სამუშაოებზე დასაქმდა 177 ადამიანი, აქედან 96 ადგილობრივი მკვიდრი. რეაბილიტირებული გზის შედეგად, გაუმჯობესდება კავშირი თიანეთისა (სიონი) და კახეთს (სასადილო) რეგიონებს შორის. სარეაბილიტაციო მონაკვეთი გადის ხუთ სოფელზე: სასადილო, კოჩობანი, ბოჭორმა, კუდრო, ორხევი, სიონი.
აღნიშნული პროექტი ექსპერიმენტული სახის იყო, რაც მოიცავდა საპროექტო და სარეაბილიტაციო სამუშაოების პარალელურ რეჟიმში შესრულებას, პროექტის დროში ოპტიმალურად წარმოების მიზნით. კონტრაქტი ეფუძნება სამუშაოთა შესრულების შედეგებზე დაფუძნებული საგზაო კონტრაქტის (OPBC) ძირითად კონცეფციას, რომელიც გზების მოვლა-შენახვის 5 წლიანი კონტრაქტის ფარგლებში კომპლექსურ მომსახურებას ითვალისწინებს. კონტრაქტის საფუძველზე კომპანია იღებს ვალდებულებას განახორციელოს გზის მთელი მოცულობის მოვლა-შეკეთების, მათ შორის რეაბილიტაციისა და მისი შემდგომი მოვლა-შენახვის სამუშაოები.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის სასადილო–ორხევი–ხევსურთსოფელის 3,5 კმ–ისა, ორხევი–სიონის გზის 2 კმ–იანი  მონაკვეთის და არსებული ხიდის სარეაბილიტაციო სამუშაოები SLRP–III  პროექტის ფარგლებში განხორციელდა. სარეაბილიტაციო სამუშაოები მოიცავდა საგზაო სამოსის, სადრენაჟე და  წყალგამტარი სისტემების მოწყობას. ასევე, მოეწყო მიერთებები, ეზოში შესასვლელები, გვერდულები საგზაო ნიშნები და განხორციელდა გზის ჰორიზონტალური მონიშვნა. პროექტის ღირებულება 2,2 მლნ. ლარს შეადგენს. სამუშაოებზე დასაქმდა 80 ადამიანი, საიდანაც 25 ადგილობრივი მცხოვრებია.
გზის რეაბილიტაციის შედეგად გადაადგილების პრობლემა მოუგვარდება 24 სოფელს და 4 000–მდე ადგილობრივ მოსახლეს. აღნიშნული საავტომობილო გზები წარმოადგენს უმოკლეს კავშირს  ტურისტული და სარეკრეაციო დანიშნულების ობიექტამდე – სიონამდე, ასევე ბოჭორმის ციხემდე და წმ. გიორგის XII საუკუნის ეკლესიამდე. გზა აკავშირებს საგარეჯოსა და თიანეთის რაიონებს. აღნიშნული მონაკვეთები, გარდა ტურისტული დანიშნულებისა, ასევე გამოიყენება სასოფლო–სამეურნეო და სამრეწველო საქმიანობისათვის. აღნიშნული გზით სარგებლობენ, როგორც ადგილოვრივი მოსახლეები, ისე ტურისტები.

Rehabilitation of 3 road sections with overall length of 23 km and 6 bridges in Kakheti and Tianeti is at the completion stage
25 May, 2015 00:00:00
Today, Deputy Chairman of Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Irakli Litanishvili, Mtskheta-Mtianeti majoritarian Member of Parliament Zakaria Kutsnashvili and representatives of local self-government visited Sasadilo –Sioni road to assess the projects implemented in the region. Rehabilitation works are now at the completion stage.
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia is implementing the works for rehabilitation of 17 km section of Sasadio-Sioni road, 3.5 km of Sasadio-Orkhevi-Khevsurtsopeli road and 2 km section of Orkhevi-Sioni road under the World Bank financed Kakheti Regional Roads Improvement Project and Third Secondary and Local Roads Project (SLRP-III).
Rehabilitation of Sasadilo-Sioni 17 km section and 4 bridges and construction of 1 bridge under Kakheti Regional Roads Improvement Project is at the completion stage. Concrete pavement, culverts, drainage systems, junctions, shoulders and entrances to private yards have been constructed. Implementation of the project commenced in January 2014 and its cost is GEL 7920000.  177 people were employer for works, out of which 96 are local residents. Rehabilitated road will improve connection between Tianeti (Sioni) and Kakheti (Sasadilo) regions. Section to be rehabilitated passes through five villages: Sasadilo, Kochobani, Bochorma, Kudro, Orkhevi and Sioni.
Mentioned project was a pilot project covering design and rehabilitation works to be carried out simultaneously to optimize the time. The contract is based on main concept of Output and Performance Based Road Contract (OPBC), which considers provision of integrated services under 5 year road maintenance contract. Based on OPRC the company undertakes an obligation to perform repair works for the whole road, including its further maintenance.
Rehabilitation works for secondary Sasadilo-Orkhevi-Khevsurtsopeli 3.5 km section, Orkhevi-Sioni 2 km section and existing bridge were implemented under SLRP-III. Rehabilitation works covered construction of road pavement, drainage system and culverts. Junctions, entrances to private yards and shoulders were also constructed and horizontal marking of road was done. Cost of the project amounts to GEL 2.2 mln. 80 people were employed for the works, out of which 25 are local residents.
Rehabilitation of road will solve movement problems for 24 villages and about 4000 local population. Mentioned roads are the shortest route to tourist and recreation sites – to Sioni, also to Bochorma castle and St. George church of XII century. The road provides connection between Sagarejo and Tianeti regions. Mentioned sections, beside its tourist importance, are also used for agricultural and industrial activity. This road is used by both local residents and tourists.