დეპარტამენტმა 10 საავტომობილო გზის პროექტირებაზე ხელშეკრულება გააფორმა
დღეს, საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა,  შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების  III პროექტის (SLRP III) ფარგლებში,  შემდეგი   10 საავტომობილო გზის დეტალური საინჟინრო პროექტისა და სატენდერო დოკუმენტაციის მომზადებასთან დაკავშირებით კომპანია „დოჰვასთან“  ხელშეკრულება გააფორმა.
აღნიშნული საკონსულტაციო მომსახურება ითვალისწინებს 10 საავტომობილო გზაზე, ჯამში 100 კილომეტრამდე მონაკვეთზე საპროექტო სამუშაოების განხორციელებას.
საპროექტო სამუშაოები ჩატარდება წალენჯიხა–ჯვარზენის გზის (წალენჯიხა საჩინო) 7 კილომეტრიან, ბორჯომი–ბაკურიანი–ახალქალაქის გზის (კოთელია–არაგვა) 6 კილომეტრიან, ზომლეთი–ხიხაძირის გზის (სხალთა–კვატია) 9 კილომეტრიან, ხობი–ახალსოფელი–რკინიგზის სადგურის გზის 10.5 კილომეტრიან, ქუთაისი–ალპანა–მამისონის გზის (ალპანა–ჭრებალო) 21 კილომეტრიან, ქუთაისი–ალპანა–მამისონის გზის (უწერა–შოვი) 16 კილომეტრიან, სოფელ ტოლებთან მისასვლელი გზის 4 კილომეტრიან, სოფელ დიდველთან მისასვლელი გზის 9 კილომეტრიან, ქვედა მესხეთი–ფარცხანაყანევის გზის  7 კილომეტრიან და ნაფარეული–ლაფანყურის გზის 9 კილომეტრიან მონაკეთებზე.
შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების III პროექტი (SLRP III) მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება და ჯამში 200 კმ–მდე საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია იგეგმება, რაც მგზავრობის დროს 20%-ით შეამცირებს. გაუმჯობესებული და უსაფრთხო გზით კი 150, 000 ადამიანი ისარგებლებს.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ტენდერი პირველ 10 საავტომობილო გზის სარეაბილიტაციო სამუშაოებთან დაკავშირებით 2014 წელს გამოცხადდა.

Roads Department signed a Contract for preparation of designs for 10 road sections
Today, Roads Department signed a Contract with Dohwa for preparation of detailed engineering designs and bidding documentations for 10 selected road sections under the Third Secondary and Local Roads Project (SLRP III).
Mentioned consulting service considers preparation of designs for 10 road sections with total length 100 km.
Design works include: 7 km Tsalenjikha-Jvarzeni road (Tsalenjikha-Sachino section), 6 km Borjomi-Bakuriani-Akhalkalaki road (Kotelia-Aragva section), 9 km Zomleti-Khikhadziri (Skhalta-Kvatia) road, 10,5 km Khobi-Akhalsopeli-Rkinigzis Sadguri road, 21 km   Kutaisi-Alpana-Mamisoni road (Alpana-Chrebalo section), 16 km Kutaisi-Alpana-Mamisoni road (Utsera-Shovi section), 4 km access road to the village Tolebi, 9 km access road to the village Didveli, 7 km Kveda Meskheti-Partskhanakanevi road   and 9 km Napareuli-Lapankuri road.
SLRP III is implemented by financial support of the World Bank and eventually 200 km of road would be rehabilitated. That will result in reducing of travel time by 20%. 150 000 people will use improved and safe road.
Under SLPR III bidding for rehabilitation of the first 10 road sections was announced in 2014.
Today, Roads Department signed a Contract with Dohwa for preparation of detailed engineering designs and bidding documentations for 10 selected road sections under the Third Secondary and Local Roads Project (SLRP III). Mentioned consulting service considers preparation of designs for 10 road sections with total length 100 km. Design works include: 7 km Tsalenjikha-Jvarzeni road (Tsalenjikha-Sachino section), 6 km Borjomi-Bakuriani-Akhalkalaki road (Kotelia-Aragva section), 9 km Zomleti-Khikhadziri (Skhalta-Kvatia) road, 10,5 km Khobi-Akhalsopeli-Rkinigzis Sadguri road, 21 km   Kutaisi-Alpana-Mamisoni road (Alpana-Chrebalo section), 16 km Kutaisi-Alpana-Mamisoni road (Utsera-Shovi section), 4 km access road to the village Tolebi, 9 km access road to the village Didveli, 7 km Kveda Meskheti-Partskhanakanevi road   and 9 km Napareuli-Lapankuri road. SLRP III is implemented by financial support of the World Bank and eventually 200 km of road would be rehabilitated. That will result in reducing of travel time by 20%. 150 000 people will use improved and safe road.  Under SLPR III bidding for rehabilitation of the first 10 road sections was announced in 2014.