საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა სოციალური კამპანიის – „საგზაო უსაფრთხოება“ პრეზენტაცია გამართა
დღეს, თელავში საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა, 6 თვიანი კამპანიის „საგზაო უსაფრთხოება“ პრეზენტაცია გამართა. პრეზენტაცია საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ვაჟა ფანჩულიძემ და ფონდმა "პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისათვის" წარმოადგინეს. ღონისძიებას ადგილობრივი ხელისუფლების, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საპატრულო პოლიციის წარმომადგენლები და სხვადასხვა საჯარო სკოლების დირექტორები ესწრებოდნენ.
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, საგზაო უსაფრთხოების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით კამპანიას 26 თებერვლიდან იწყებს, რომელიც 6 თვე  გაგრძელდება. კამპანიის პერიოდში განხორციელდება სხვადასხვა ღონისძიებები. მისი მიზანია უფრო მეტად უსაფრთხო გახდეს კახეთის რეაბილიტირებული საავტომობილო გზები, შემცირდეს ავტოსატრანსპორტო შემთხვევები და ამაღლდეს საგზაო მოძრაობაში მონაწილე პირთა კულტურა. საგანმანათლებლო პროექტი ხელს შეუწყობს მძღოლებს საგზაო მოძრაობის წესების დაცვასა და უსაფრთხოების დონის გაუმჯობესებაში.
პროექტის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა მოზარდთა განათლებას, გაიმართება ტრენინგები საგზაო უსაფრთხოების იმ ძირითად რისკ–ფაქტორებზე, როგორიცაა: ქვეითთა უსაფრთხოება, უსაფრთხოების ღვედების გამოუყენებლობა,  ავტომობილის მაღალი სიჩქარით მართვა, მანქანის მართვისას მობილური ტელეფონით სარგებლობა, ფეხით მოსიარულეთა დაბალი განათლება, მანქანის მართვა ნასვამ ან გადაღლილ მდგომარეობაში და სხვა.

26 February, 2015 00:00:00
Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia made presentation of “Road Safety” campaign, which will last for 6 months. Presentation was made by Vazha Panchulidze, Chairman of Roads Department and foundation “Partnership for Road Safety. The presentation was attended by representatives of local authorities, Ministry of Education and Science of Georgia and Patrol Police, and directors of public schools.
Roads Department launched campaign to raise road safety public awareness and education on February 26. Campaign will last for 6 months.
The goal of the project is to make rehabilitated roads safer in Kaketi region, reduce number of road accidents and improve behavior of road users on roads. Educational project will assist drivers to follow road rules and improve road safety level.
Particular attention should be paid to youth education under the project; trainings will be held on key-factors, such as: safety of pedestrians, non-use of seat belts, high speed drive, cell phone use while driving, and insufficient education of pedestrians, driving drunk or tired and other.
Kakheti Regional Roads Improvement Project is being implementing under financial support of the World Bank