სამტრედია-გრიგოლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მე-4 ლოტის მშენებლობის ხელშეკრულებას ხელი მოეწერა
დღეს, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტსა და საერთაშორისო ტენდერში გამარჯვებულ ჩინურ სამშენებლო კომპანია „China Railway 23rd”–ს შორის ხელშეკრულება გაფორმდა. დოკუმენტს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ ვაჟა ფანჩულიძემ და ჩინური კომპანიის დირექტორმა ქსიუ მინგქსინმა მოაწერეს ხელი.
აღნიშნული ხელშეკრულება E60 ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის სამტრედია-გრიგოლეთის IV ლოტის მშენებლობას  ითვალისწინებს. პროექტი 24 თვიანია და მისი ღირებულება 113 მილიონ ლარს შეადგენს. დონორი ევროპის საინვეტიციო ბანკია (EIB).
ხელშეკრულებით გათვალისწინებულია 9,5 კილომეტრიან მონაკვეთზე ახალი მიმართულების 4-ზოლიანი ასფალტობეტონის გზის მშენებლობა. აღსანიშნავია, რომ პროექტის მიმდინარეობის პერიოდში დასაქმებულთა 80% მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობა იქნება, რაც ადგილობრივებს დამატებით შემოსავლის  წყაროს გაუჩენს და შესაბამისად, საყოფაცხოვრებო პირობებსაც გაუუმჯობესებს.
სამტრედია-გრიგოლეთის საგზაო მონაკვეთზე, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის დასრულების შემდეგ, მოძრაობა კომფორტული გახდება, გაიზრდება უსაფრთხოების დონე, შემცირდება საავტომობილო გადაზიდვების ხარჯი და გაადვილდება ტრანზიტული მოძრაობა.

Agreement for construction of 4th Lot of Samtredia-Grigoleti highway was signed
Today, the agreement was signed between the Roads Department at the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and the Chinese construction company, won the tender, "China Railway 23rd". The document was signed by the chairman of the Roads Department, VazhaPanchulidze and the Director General of Chinese company XuMingxin.
The contract includes construction of 4th Lot of Samtedia –Grigoleti section of E60 highway.  The project will last is 24 months and will cost 113 million GEL. European Investment Bank (EIB) is the donor of the project.
The agreement also includes construction of a new 4-lane asphalt-concrete road with length 9.5-kilometers.   It should be noted that 80% of employees will be the population living in the vicinity of the project area, and the locals will be given an additional source of income and, therefore, their living conditions will be improved.
As a result of construction of Samtredia-Grigoleti road section, the movement will become comfortable, safety will be increased, cargo transshipment costs will be reduced and transit traffic will become easier.