ქუთაისის შემოვლითი გზა გაიხსნა
ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ქუთაისის შემოვლითი გზის  32  კმ-იანი მონაკვეთი საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა გახსნა. ახალი მონაკვეთის გახსნას მოწვეულ სტუმრებსა და ცერემონიაზე შეკრებილ აუდიტორიას მიულოცეს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, დავით შავლიაშვილმა, საავტომობილო გზებისდეპარტამენტის  თავმჯდომარემ,  ვაჟა ფანჩულიძემ, იაპონიისსაგანგებო და  სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, იაპონიისსაერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) ხელმძღვანელმა, იტალიის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, მშენებელი კომპანიების „ტოდინისა“  და „ტაკენაკას“წარმომადგენლებმა, იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებულ-გუბერნატორმა და ქუთაისის მერმა.
ოფიციალური ცერემონიის დასრულების შემდეგ, მაღალი ხარისხის ბეტონის გზა ავტომრბოლელებმა და ბაიკერებმა, ექსტრემალური და ორიგინალური შოუთი გამოცადეს. გზაზე ხელოვნური კედელი მოეწყო, რომელიც ავტომობილებმა დაანგრიეს. კედლის ნგრევის ცერემონია სიმბოლურ დატვირთვას ატარებს და მისი მთავარი სათქმელია: „ეს არის გზა ევროპისაკენ“. ავტომრბოლელებმა „დრიფტის“ ელემენტებით სპეციალური წარმოდგენა გამართეს. ექსტრემალური სპორტის ფედერაციამ კი, პარკურის ელემენტებით  მოტოდრაგში შეჯიბრი და “მოტოსტანტ“  შოუ მოაწყო.
ქუთაისის 32 კმ-იანი შემოვლითი გზა,  E-60 აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალისუმნიშვნელოვანესი ნაწილია. ეს გზა საქართველოს, როგორც ევროპისა და აზიის დამაკავშირებელსატრანსპორტო დერეფანს, ახალ შესაძლებლობებს აძლევს. 32 კმ-იანი მონაკვეთი ქუთაისს სატრანზიტონაკადისაგან  განტვირთავს, ხოლო მგზავრობის ხანგრძლივობას 30 წუთითა და 6 კმ-ით შეამცირებს. ახალი გზა ნახშირღელის მიმდებარე ტერიტორიიდან  კოპიტნარის აეროპორტის გასწვრივ არსებულ მაგისტრალს შეუერთდება. 32 კმ-იანი საგზაო მონაკვეთი ურთულესი კონსტრუქციებითაა დატვირთული, აშენდა 5სატრანსპორტო კვანძი, 6 საავტომობილო ხიდი და ამდენივე გზაგამტარი.
ქუთაისის შემოვლითი გზის პროექტი  3 ლოტად ხორციელდება.  ამჟამად, უკვე დასრულებულია პირველილოტის (ქუთაისის შემოვლითი - 17,5 კმ) და მეორე ლოტის ქუთაისის შემოვლითი-სამტრედია 24 კმ-დან14,5 კმ-იანი მონაკვეთის მშენებლობა).  პროექტს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი ახორციელებს და იაპონიისსაერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო, საქართველოს მთავრობასთან ერთად, აფინანსებს.შესრულებული სამუშაოების ღირებულება 181 მლნ ლარს შეადგენს.
მაღალი ხარისხის ახალი გზა (რომლის ექსპლოატაციის ვადა  30-40 წლით განისაზღვრება), გადაადგილებასმძღოლებისა და მგზავრთათვის სწრაფს, კომფორტულსა და უსაფრთხოს გახდის. აღნიშნულ გზაზე დღეში,საშუალოდ 7000-10000-მდე ავტომობილი გაივლის, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ მაგისტრალსყოველდღიურად 15000-დან - 20000-მდე ავტომობილის გატარების პოტენციალი გააჩნია. სამუშაოებზე 1000ადამიანი დასაქმდა, რომელთა უმრავლესობა ახლომდებარე სოფლებისა და ქალაქების მაცხოვრებელია. გზის მშენებლობა ქვეყნის ტურისტული პოტენციალის განვითარებასაც შეუწყობს ხელს.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო ქვეყნის საგზაო ქსელისმოდერნიზებისა და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად მუშაობას აგრძელებს. ამ ტიპის აქტივობისშედეგად, ორ წელიწადში ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ახალი 55 კილომეტრის აშენება გახდაშესაძლებელი, მაშინ როდესაც 2012 წლამდე, 7 წლის განმავლობაში ჩქაროსნულ მაგისტრალზე, მხოლოდ 70კმ ახალი გზის გახსნა მოხერხდა.

Kutaisi Bypass Road was opened
n November 19, at 12:00 pm, Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili opened 32 km section of Kutaisi Bypass Road on E60 East-West Highway. On the opening ceremony, Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Davit Shavliashvili addressed invited guests and audience. Head of Road Department of Georgia, Vazha Panchulidze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia, Head of Japan International Cooperation Agency (JAICA), Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Georgia, representatives of construction companies “Todini” and “Takenada”, Mayor of Kutaisi and Representative-Government of Imereti congratulated guests and the ceremony attendees as well.
After the end of the official ceremony, roadracers and motorcyclists tested the asphalt-concrete road by performing on the racing show. As part of the show, intentionally placed artificial wall was smashed by cars. The ceremony of demolition carries special meaning where Kutaisi Bypass symbolizes a “road leading to Europe”. Extreme Sports Federation of Georgia produced and conducted motodrag contest with the elements of parkour and moto stunt show.
Kutaisi Bypass Road with its length of 32 km is the most important segment of E60 East-West Highway. This road enhances Georgia’s role as a connecting transportation corridor of Europe to Asia and reduces traffic flow in Kutaisi.  It also shortens travel duration by 30 minutes and 6 km. The new road segment will connect with the highway across Kopitnari Airport from Nakhshighele. On the bypass road section most sophisticated constructions were built, including 5 transportation knots, 6 highway bridges and 6 viaducts.
This high quality bypass road with the lifespan of 30-40 years, will provide comfortable, safe and quick travel experience for drivers and vehicle passengers. Although average daily traffic load of the road will be 7000-10000, it has a capacity of allowing from 15000 to 20000 traffic volume a day.
Out of 1000 workers employed on the road construction, majority were from nearby villages and towns. Kutaisi Bypass Road will support development of tourism potential as well.
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia carries on road infrastructure network enhancement in full compliance with modern standards. Due to similar activities, 55 km highway segment was constructed, whereas prior to 2012, during 7 years, only 70 km could be opened.
On November 19, at 12:00 pm, Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili opened 32 km section of Kutaisi Bypass Road on E60 East-West Highway. On the opening ceremony, Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Davit Shavliashvili addressed invited guests and audience. Head of Road Department of Georgia, Vazha Panchulidze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia, Head of Japan International Cooperation Agency (JAICA), Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Georgia, representatives of construction companies “Todini” and “Takenada”, Mayor of Kutaisi and Representative-Government of Imereti congratulated guests and the ceremony attendees as well.After the end of the official ceremony, roadracers and motorcyclists tested the asphalt-concrete road by performing on the racing show. As part of the show, intentionally placed artificial wall was smashed by cars. The ceremony of demolition carries special meaning where Kutaisi Bypass symbolizes a “road leading to Europe”. Extreme Sports Federation of Georgia produced and conducted motodrag contest with the elements of parkour and moto stunt show.Kutaisi Bypass Road with its length of 32 km is the most important segment of E60 East-West Highway. This road enhances Georgia’s role as a connecting transportation corridor of Europe to Asia and reduces traffic flow in Kutaisi.  It also shortens travel duration by 30 minutes and 6 km. The new road segment will connect with the highway across Kopitnari Airport from Nakhshighele. On the bypass road section most sophisticated constructions were built, including 5 transportation knots, 6 highway bridges and 6 viaducts.This high quality bypass road with the lifespan of 30-40 years, will provide comfortable, safe and quick travel experience for drivers and vehicle passengers. Although average daily traffic load of the road will be 7000-10000, it has a capacity of allowing from 15000 to 20000 traffic volume a day.Out of 1000 workers employed on the road construction, majority were from nearby villages and towns. Kutaisi Bypass Road will support development of tourism potential as well.Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia carries on road infrastructure network enhancement in full compliance with modern standards. Due to similar activities, 55 km highway segment was constructed, whereas prior to 2012, during 7 years, only 70 km could be opened.