საავტომობილო გზების დეპარტამენტი გურიასა და აჭარაში სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო სამუშაოებს განაგრძობს
30 სექ, 2014 00:00:00
საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა დღეს დილიდან დასავლეთ საქართველოში სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციო სამუშაოები განაახლა. 24 სექტემბრიდან, მოსალოდნელი სტიქიური მოვლენების გამო ყველა მეწყერსაშიშ ზონაში, 24 საათის განმავლობაში, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის შესაბამისი ტექნიკაა მობილიზებული. პერმიერ–მინისტრის დავალებით შექმნილი საგანგებო შტაბის წევრები უკვე მესამე დღეა ადგილზე იმყოფებიან და სიტუაციას ეცნობიან.  სტიქიის ზონაში იმყოფება საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ვაჟა ფანჩულიძე და უშაუალოდ უწევს მეთვალყურეობას ყველა რეგიონში მიმდინარე გზის გაწმენდით და აღდგენით სამუშაოებს.
გუშინ ღამით, ძლიერი წვიმის შედეგად, ბათუმი–ახალციხის საავტომობილო გზაზე მეწყერი ჩამოწვა, რამაც ავტოსატრანსპორტო გზის გადაკეტვა გამოიწვია. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა გზის ცალმხრივად გახსნა ოპერატიულად, 2 საათში შეძლეს. ღამით ახალციხის საავტომობილო გზაზე იმყოფებოდნენ საგანგებო შტაბის წევრები, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე ვაჟა ფანჩულიძე და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის მოადგილე ზურაბ კოპაძე, ასევე საავტომობილო გზების რეგიონული დირექციის წარმომადგენლები და შექმნილ ვითარებას ადგილზე გაეცნენ. ამ ეტაპზე, დამეწყრილ ტერიტორიაზე გზის გაწმენდითი სამუშაოები მიმდინაროებს. საავტომობილო გზა უახლოეს საათებში იქნება სრულად გაწმენდილი და  აღდგება ავტოსატრანსპორტო მოძრაობა.
პრემიერ–მინისტრის დავალებით შექმნილი საგანგებო შტაბის წევრები გუშინ ასევე იმყოფებოდნენ ქალაქ ოზურგეთში, სადაც დაზიანებული ობიექტები და ინფრასტრუქტურა დაათვალიერეს, გაეცნენ საავტომობილო გზების ვითარებას და ის საცხოვრებელი სახლები მოინახულეს, რომლებიც სტიქიამ დააზიანა, შეხვდნენ სტიქიის შედეგად დაზარალებულ მოსახლეობასაც.
ამ ეტაპზე, გზის სამშენებლო და ნაპირსამაგრი სამუშაოები მიმდინარეობს ოზურგეთი-შემოქმედი-ბჟუჟჰესი-გომისმთას საავტომობილო გზის მე-4 კმ-ზე (სოფ. შემოქმედი), რომელიც 24 სექტემბერს წყალდიდობის შედეგად დაზიანდა.

30 September, 2014 00:00:00
Roads Department resumed disaster clean-up operations in the West Georgia this morning.  From September 24, necessary heavy machinery is mobilized in all landslide areas within 24 hours due to possible natural disasters. Members of the Emergency Headquarters, created at the request of the Prime Minister, are still in disaster zone and survey the situation on place.
Chairman of Roads Department of Georgia, Vazha Panchulidze is also in disaster zone and personally supervising all cleaning and recovery works ongoing in the region.
Last night land slide occurred on Batumi-Akhaltsikhe road due to heavy rain, thus resulted in closing of movement. Representatives of RD were able to open one-way traffic immediately in 2 hours. Members of Emergency Headquarters, Chairman of Roads Department of Georgia, Vazha Panchulidze and Deputy Minister of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Zurab Kopadze, also representatives of regional office of RD inspected Akhaltsikhe road at night and surveyed situation. At this stage cleaning works are underway at land slide affected territory and traffic will be resumed.
Yesterday, members of Emergency Headquarters, created at the request of the Prime Minister, also visited Ozurgeti city, where they surveyed damaged infrastructure, inspected road condition and dwelling houses damaged as a result of disaster. They met with disaster-affected population.
At this stage, road construction and bank protection works are ongoing at km4 (village Shemokmedi) of Ozurgeti-Shemokmedi-Bzhuzhhesi-Gomismta road, which damaged due to inundation on September 24.