17 სექ, 2014 00:00:00
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი სრული პასუხისმგებლობით აცხადებს, რომ პრესაში გავრცელებული ინფორმაცია ჩქაროსნული გზატკეცილის მშენებლობის ჩამორჩენის შესახებ სინამდვილეს არ შეესაბამება. გავრცელებული ინფორმაცია ეყრდნობა წყაროს (ყოფილი ხელისუფლების წარმომადგენელი) რომელიც აცხადებს, რომ ჩქაროსნული  გზატკეცილის მშენებლობა რიკოთის უღელტეხილამდე 2014 წლისთვის უნდა დასრულებულიყო. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული  ინფორმაცია მიზანმიმართულად, საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის მიზნით ვრცელდება, ვინაიდან, ყველასათვის (მათ შორის განცხადების ავტორისთვისაც) ცნობილია, რომ 2014 წლამდე ჩქროსნული გზის რიკოთის უღელტეხილთან დამაკავშირებელი ბოლო ორი მონაკვეთის პროექტირებაც კი  არ იყო დაწყებული. აღნიშნული მონაკვეთები ყველაზე რთული ობიექტებია და მათი მშენებლობისათვის დონორი ორგანიზაციების ფინანსური მხარდაჭერის მოპოვებაა საჭირო, რაზეც ამ დროისათვის საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს.
• აგარა–ზემო ოსიაურის 12 კმ–იანი მონაკვეთის მშენებლობა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის IV პროექტი შედგება სესხისაგან და კრედიტისაგან (№5245 და კრედიტი №8263), ხელშეკრულების ხელმოწერის თარიღი არის 2013 წლის ივნისი;
• ზემო ოსიაური–ჩუმათელეთის 13 კმ–იანი მონაკვეთის მშენებლობაზე სასესხო მოლაპარაკებები დაგეგმილია 2015 წლისათვის, ამ ეტაპზე ზემო–ოსიაური–ჩუმათელეთის მონაკვეთზე ტექნიკურ–ეკონომიკური დასაბუთების პროექტი მზადდება.  აღნიშნული მონაკვეთის დეტალური პროექტირება ოქტომბრიდან დაიწყება.
• ჩუმათელეთი – რიკოთის გვირაბის მონაკვეთის მშენებლობის სასესხო მოლაპარაკების თარიღი სავარაუდოდ 2016 წელია.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, გაურკვეველია რის საფუძველზე ავრცელებს წყარო არასწორ ინფორმაციას, როდესაც რეალური მონაცემები საწინააღმდეგოს ადასტურებს.
ჩვენ კიდევ ერთხელ მივაწვდით საზოგადოებას ინფორმაციას ჩქაროსნული გზატკეცილის მშენებლობის მიმდინარეობის შესახებ. დღეის მდგომარეობით, მშენებლობის 3 კვარტლის ბიუჯეტიდან (220მლნ. ლარი)  157 მლნ ლარია ათვისებული, რაც ამ პერიოდში ასათვისებელი თანხის 71%–ს შეადგენს.
თუ შევადარებთ გასული წლების ანალოგიურ პერიოდს, 2013 წელს მშენებლობის პროექტების  3 კვარტლის ბიუჯეტი (213 მლნ. ლარი)  56%–ით შესრულდა, რაც 130 მლნ. ლარს შეადგენს;  2012 წელს მშენებლობის 3 კვარტლის ბიუჯეტიდან (213 მლნ. ლარი) 50% იქნა ათვისებული (106 მლნ. ლარი), 2011 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემებით 3 კვარტლის ბიუჯეტის (205 მლნ ლარი)  შესრულებამ შეადგინა 55%  (113 მლნ.ლარი).
2014 წლის ბოლომდე მოძრაობის გახსნა დაგეგმილია ჩქაროსნული მაგისტრალის  40 კმ–ზე მეტ მონაკვეთზე,  როდესაც 2013 წელს მოძრაობა 15.4 კმ–ზე, ხოლო 2012 წელს 1.5 კმ–ზე გაიხსნა. ამ ეტაპზე, ჩქაროსნულ მაგისტრალზე სამშენებლო აქტივობა 7 მონაკვეთზე, ჯამში 131 კმ. გზაზე მიმდინარეობს.  ესენია: რუისი–აგარის, აგარა–ზემო ოსიაურის, ქუთაისის შემოვლითი, ქუთაისის შემოვლითი–სამტრედიის, ზესტაფონი–ქუთაისის, ქობულეთის შემოვლითი–ჩაქვისა და სამტრედია–გრიგოლეთის მონაკვეთები.
წელს დასრულდება: რუისი–აგარის 11 კმ–იანი, ქუთაისის შემოვლითი გზის – 17.3 კმ–იანი და  ქუთაისის შემოვლითი–სამტრედიის გზის 14 კმ–იანი მონაკვეთების მშენებლობა.
2015 წელს დამთავრდება: რუისი–აგარის 19 კმ–იანი მონაკვეთის მშენებლობა, ქუთაისის შემოვლითი–სამტრედიის გზის 10 კმ–იანი და ზესტაფონი–ქუთაისის შემოვლითი გზის 15.2 კმ–იანი ცალკეული მონაკვეთების მშენებლობა.
2016 წლის ბოლოს დასრულდება აგარა–ზემო ოსიაურის 12 კმ–იანი, ქობულეთის შემოვლითი–ჩაქვის 19.2 კმ–იანი და სამტრედია–გრიგოლეთის 11.5 კმ–იანი მონაკვეთების მშენებლობა.
აქვე ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ  ვაცნობიერებთ ჩვენზე დაკისრებულ პასუხისმგებლობას, ვინაიდან, ვახორციელებთ ისეთ პროექტებს რაც ქვეყანას წარმატებას მოუტანს. შესაბამისად, ჩვენ ვართ ხარისხიან შედეგზე ორიენტირებული. არ ვართ დაკავებული პოპულიზმით. ვასახელებთ პროექტების დასრულების გონივრულ და ოპტიმალურ ვადებს, რაც გამორიცხავს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას ან არარეალური მოლოდინის იმპროვიზირებას.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი საზოგადოებას კიდევ ერთხელ უცხადებს, რომ წლის ბოლომდე ყველა დაგეგმილი პროექტი ხარისხიანად განხორცდიელდება  და საბიუჯეტო სახსრები სრულად იქნება ათვისებული.

Statement of Roads Department
Roads Department states with full responsibility that the information disseminated in printed media about delay of construction of the highway does not correspond to reality. Disseminated information relies on the source (representative of ex-government), who announced that construction of highway up to Rikoti tunnel should be completed by 2014. We think that mentioned information was disseminated intentionally in order to mislead society as everyone is aware (including the author of the announcement) that design of the last two sections of the highway connecting to Rikoti pass have not been started before  2014.  Respective sections are the most critical and construction requires attraction of financial support of donor organizations, whereof active work with international financial institutions is ongoing.
• Construction of 12 km Agara-Zemo Osiauri section of the highway (EWHIP-IV) consists of loan No.5245 and credit No.8263. Date of Contract signature – June 2013;
• Loan negotiations on construction of 13km Zemo Osiauri-Chumateleti section is planned for 2015. At this stage draft feasibility study for Zemo Osiauri-Chumateleti section is under preparation. Detailed design of mentioned section will start from October.
• Date of loan negotiations on construction of Chumateleti-Rikoti tunnel presumably is 2016.
On the basis of the foregoing, the ground of dissemination of false information is unclear, while the real data prove to the contrary.
We re-disclose to the society information about construction of the highway. As of today GEL 157 mln is spent from the construction budget of III quarters (GEL 220 mln) that is 71% of funds to be applied for that period.
Compared with the similar period of the previous year, III quarters (GEL 213 mln) budget execution for construction projects is 56% that amounts to GEL 130 mln; From construction budget of III quarters of 2012 (GEL 213 mln) 50 % was applied (GEL 106 mln), according to the data of the same period of 2011, budget execution for III quarters (GEL 213 mln) was 55% (GEL 113 mln).
Opening of traffic is planned on more than 40 km sections of the highway by the end of 2014, while traffic was opened on 15.4 km section in 2013, but on 1,5 km in 2012. At this stage, construction activities are ongoing at 7 different sections; in total construction covers 131 km: Ruisi-Agara, Agara-Zemo Osiauri, Kutaisi bypass road, Kutaisi Bypass road-Samtredia, Zestaponi-Kutaisi, Kobuleti bypass – Chakvi road and Samtredia-Grigoleti sections. Construction of 11 km Ruisi-Agara section, 17,3 km Kutaisi bypass road and 14 km Kutaisi bypass - Samtredia road will be completed this year.
Construction of the following road sections will complete in 2015: 19 km Ruisi-Agara section, 10 km long Kutaisi Bypass -Samtredia road and 15.2 km Zestaponi- Kutaisi Bypass road.
Construction of 12 km long Agara-Zemo Osiauri section, 19,2 km Kobuleti bypass – Chakvi road and 11.5 km Samtredia-Grigoleti section will complete by the end of 2016.
Herewith, we would like to underline that we understand assumed responsibility, as we implement such projects that will bring success to the country. Accordingly we focus on the results of high quality. We are not busy with populism. We nominated reasonable and optimal dates for projects completion that excludes misleading the society or improvisation of unrealistic expectations.
Roads Department of Georgia restates that all scheduled projects would be implemented with high quality by the end of the year and all budget resources would be fully applied.