ქუთაისში რეაბილიტირებული საავტომობილო გზა გაიხსნა
იმერეთის რეგიონში, ქუთაისი-საფიჩხია-ჭოგნარის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია დასრულებულია. დღეს, ქუთაისის ცენტრთან დამაკავშირებელი უმოკლესი ახალი საავტომობილო გზა გაიხსნა. სამუშაოები საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარემ, ვაჟა ფანჩულიძემ ჩაიბარა. გახსნას ესწრებოდნენ მხარის გუბერნატორი ზაზა მეფარიშილი და მისი პირველი მოადგილე ალეკო იოსებაშვილი.
ქუთაისი-საფიჩხია-ჭოგნარის საავტომობილო გზის მონაკვეთი 25 წელზე მეტია არ შეკეთებულა. ახალი რეაბილიტირებული 5 კილომეტრიანი მონაკვეთი 10-ზე მეტი სოფლის მოსახლეს ემსახურება, ასევე, გზა უკავშირდება ბაგრატის ტაძარსა და გელათის მონასტერს, ამიტომ ის ტურისტული დანიშნულების გზაც არის.
სახელმწიფო დაფინანსებით სარეაბილიტაციო სამუშაოები შპს „საქმილსადენმშენმა“ შეასრულა და მისმა ღირებულებამ 3 მილიონი ლარი შეადგინა.  სამუშაოებზე 50-მდე ადგილობრივი მკვიდრი იყო დასაქმებული.
რეაბილიტაციის ფარგლებში დაიგო ახალი ასფალტ-ბეტონის საფარი, მოწესრიგდა სანიაღვრე სისტემა, მოეწყო ხელოვნური ნაგებობები, ავტობუსების გაჩერებები და საგზაო ნიშნები.
განახლებული, რეაბილიტირებული გზის გახსნაზე ვაჟა ფანჩულიძე სამშენებლო კომპანიის წარმომადგენლებს და დასაქმებულ ადამიანებს შეხვდა და გაწეული შრომისთვის მათ მადლობა გადაუხადა, ასევე, გუბერნატორთან ერთად ყველა იმ პროექტის მიმდინარეობა განიხილა, რაც იმერეთის რეგიონში ამ ეტაპზე ხორციელდება.

Rehabilitation of Kutaisi-Sapichkhia-Chognari road is completed in Imereti region. A new road, the shortest route connecting with Kutaisi center, is opened today, Chairman of Roads Department of Georgia, Mr. Vazha Panchulidze took over the works. Governor of Imereti Zaza Meparishvili and the First Deputy Governor Aleko Iosebashvili attended the road opening.
Kutaisi-Sapichkhia-Chognari road has not been rehabilitated for more than 25 years. The length of a newly upgraded section is 5 km, which serves population of more than ten villages. Also the road is connected with Bagrati Cathedral and Gelati Monastery; therefore it is a tourist route.
Rehabilitation works under the State financing is implemented by “Sakmilsadenmsheni” Ltd. Project cost amounts to GEL 3 mln. 50 local persons were employed on works.
Under the rehabilitation project new asphalt-concrete pavement is constructed; drainage system is improved; structures, bus stops and road signs are arranged.
At the road opening ceremony, Mr. Vazha Panchulidze met with representatives and employees of Construction Company and expressed his gratitude for the works performed. Chairman with the Governor reviewed progress of all projects that are being implemented in Imereti region at that stage.