სარგებელი 45 000-ზე მეტ ოჯახს
შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოებს, დამატებით, 75 მილიონი აშშ დოლარი მოხმარდება. საფინანსო ხელშეკრულებას ხელი დღეს საქართველოს მთავრობისა და მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებმა უკვე მოაწერეს. ხელმოწერის ცერემონიას საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი, ელგუჯა ხოკრიშვილი ესწრებოდა.
მსოფლიო ბანკი საქართველოს სახელმწიფოს აღნიშნულ თანხას გრძელვადიანი სესხის სახით გამოუყოფს.
საქართველოს ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის თქმით: „მსოფლიო ბანკი კვლავ განაგრძობს საქართველოსთვის მხარდაჭერას პროგრამების განხორციელების მიმართულებით.  ხელი მოეწერა ხელშეკრულებას, რომლის მიხედვითაც გათვალისწინებული სახსრები შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტის განხორციელებას მოხმარდება.“
„პროექტის მთავარი ბენეფიციარები ადგილობრივი მაცხოვრებლები, ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები და გზით მოსარგებლეები არიან. პროექტის განხორციელების შემდეგ, მათ ბაზარსა და საჭირო მომსახურებებზე მეტი წვდომა ექნებათ“, - აღნიშნა მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა სამხრეთ კავკასიაში, ჰენრი კერალიმ.
შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მესამე პროექტის მიზანს სატრანსპორტო ხარჯების შემცირება და შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების ქსელების მართვის მდგრადობის გაუმჯობესება წარმოადგენს. პროექტის ფარგლებში მოხდება 200 კილომეტრი სიგრძის გზის მონაკვეთების რეაბილიტაცია, რის შედეგადაც სამ ქალაქთან (თელავი, სამტრედია და წალენჯიხა), 126 სოფელთან და დაახლოებით 45 600 ოჯახთან დაკავშირება გამარტივდება, რაც, დაახლოებით, 138 000 ადამიანს გულისხმობს.  ამ სოფლების უმეტესობა ისეთ რეგიონებში მდებარეობს, სადაც გადაადგილება ჭირს და და სიღარიბის მაღალი მაჩვენებელია დაფიქსირებული. ასევე, მოსალოდნელია, რომ პროექტი დაბალშემოსავლიან მოსარგებლეთა ტრანსპორტის საჭიროებებს დააკმაყოფილებს და მიზნობრივ რეგიონებში, ეკონომიკურ შესაძლებლობებზე უკეთესი წვდომის მეშვეობით, ადგილობრივ დონეზე განვითარებას ხელს შეუწყობს.
„იმ გზების ნუსხა, რომელიც სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოებს საჭიროებს, შევათანხმეთ ადგილობრივ თვითმმართველობებთან. მაქსიმალურადაა გათვალისწინებული ადგილობრივი მოსახლეობის საჭიროებები. პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია ახალი მონაკვეთის, ბაკურციხე-გურჯაანის შემოვლითი, დაახლოებით, 15 კილომეტრიანი გზის მშენებლობა. ამავე პროექტის ფარგლებში, განხორციელდება საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების აქტივობები. ასევე, დაგეგმილია კვლევა, რომელიც მოიცავს სოფლის მოსახლეობის ჩართულობას ადგილობრივი გზების მოვლა-შენახვაში, რაც დამატებით სამუშაო ადგილებს შექმნის“, - განაცხადა საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა.

Benefit to more than 45 000 families
Additional $ 75 mln will be spent on construction-rehabilitation works of internal and local roads. Representatives of the Government of Georgia and the World Bank have signed the Financing Agreement today. Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mr. Elguja Khokrishvili attended the signing ceremony.
World Bank will disburse the above-mentioned amount of money as a long-term loan to Georgia.
According to the Minister of Finance of Georgia Mr. Nodar Khaduri: “World Bank continues supporting Georgia through implementing various programs. Today, we have signed the agreement which considers financial sources for internal and local roads of the third project.”
“The key beneficiaries of the project will be the residents of towns and villages and representatives of business sector. Implementation of the project will make access to markets and other necessary services for residents easier,” – said Henry Keral, World Bank Regional Director for the South Caucasus.
The objective of the project of internal and local roads is reducing costs related to road use and improvement of management sustainability of internal and local road network. Within the frames of the project 200 km length of road will be rehabilitated which will facilitate connection to three cities (Telavi, Samtredia and Tsalenjikha), 126 villages and around 45 600 families which is around 138, 000 people.
Most of these villages are located in the regions where movement is difficult due to poor condition of roads and high level of poverty is recorded. It is also suggested that the project will meet the needs of road users who have low income and will support development on local level in target regions through better access to economic opportunities.
“We have agreed the list of the roads which require construction-rehabilitation with local authorities. Needs of local population have been considered. The project covers construction of a new section of Bakurtsikhe-Gurjaani bypass road of around 15km. The project also covers implementation of road safety activities as well as a research which implies involvement of village population in maintenance of local roads, which will create jobs,” – Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Mr. Elguja Khokrishvili said.