თბილისი-თიანეთის საავტომობილო გზის 5 კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია დასრულდა
დღეს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა და პარლამენტის წევრმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა თბილისი-თიანეთის რეაბილიტირებული მონაკვეთი დაათვალიერეს.
ეს მონაკვეთი თბილისი-თიანეთი-ზარიძეები-ჟინვალის საავტომობილო გზის ნაწილს წარმოადგენს. მისი სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2013 წელს დაიწყო და 2014 წლის ივნისში დასრულდა. 5კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაციის პროექტი ითვალისწინებდა: გზის სავალი ნაწილის, მიწის ვაკისის მოწყობის, ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგების, ხელოვნური ნაგებობების (მილების), ბეტონის კიუვეტებისა და სპეციალური ბეტონის თვალამრიდების მოწყობის სამუშაოებს. გზაზე მოეწყო ახალი საორიენტაციო ბოძები და საგზაო ნიშნები. განხორციელდა გზის ჰორიზონტალური მონიშვნა. სარეაბილიტაციო სამუშაოები საგზაო კომპანია „თბილისმა“ შეასრულა.
პროექტის ღირებულებამ 1.894.0 ათას ლარი შეადგენა და იგი სახელმწიფო ბიუჯეტით დაფინანსდა. ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, შემცირდება სატრანსპორტო ხარჯები და მგზავრობის დრო. 16 სოფლის 3500-ზე მეტი მოსახლისა და ტურისტებისთვის მოგვარდება გადაადგილების პრობლემა.
თბილისი-თიანეთის საავტომობილო გზაზე ასევე, მიმდინარეობს მეორე, 12.7 კმ-იანი მონაკვეთის (კმ39-კმ51) რეაბილიტაცია, რომელიც მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება. თბილისი-თიანეთის საავტომობილო გზის კმ39-კმ51 სარეაბილიტაციო მონაკვეთი დედაქალაქიდან სოფელ ხევსურთსოფლის გავლით თიანეთს უკავშირდება. პროექტის ღირებულება შეადგენს 4.169.9 ათას ლარს და სამუშაოებს შპს „გზამშენი 4“ ასრულებს.
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა თბილისი-თიანეთის კმ22-კმ27 მონაკვეთის რეაბილიტაცია დაასრულა.
დღეს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმა და პარლამენტის წევრმა, ზაქარია ქუცნაშვილმა თბილისი-თიანეთის რეაბილიტირებული მონაკვეთი დაათვალიერეს. ეს მონაკვეთი თბილისი-თიანეთი-ზარიძეები-ჟინვალის საავტომობილო გზის ნაწილს წარმოადგენს. მისი სარეაბილიტაციო სამუშაოები 2013 წელს დაიწყო და 2014 წლის ივნისში დასრულდა. 5კმ-იანი მონაკვეთის რეაბილიტაციის პროექტი ითვალისწინებდა: გზის სავალი ნაწილის, მიწის ვაკისის მოწყობის, ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგების, ხელოვნური ნაგებობების (მილების), ბეტონის კიუვეტებისა და სპეციალური ბეტონის თვალამრიდების მოწყობის სამუშაოებს. გზაზე მოეწყო ახალი საორიენტაციო ბოძები და საგზაო ნიშნები. განხორციელდა გზის ჰორიზონტალური მონიშვნა. სარეაბილიტაციო სამუშაოები საგზაო კომპანია „თბილისმა“ შეასრულა.პროექტის ღირებულებამ 1.894.0 ათას ლარი შეადგენა და იგი სახელმწიფო ბიუჯეტით დაფინანსდა. ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, შემცირდება სატრანსპორტო ხარჯები და მგზავრობის დრო. 16 სოფლის 3500-ზე მეტი მოსახლისა და ტურისტებისთვის მოგვარდება გადაადგილების პრობლემა.თბილისი-თიანეთის საავტომობილო გზაზე ასევე, მიმდინარეობს მეორე, 12.7 კმ-იანი მონაკვეთის (კმ39-კმ51) რეაბილიტაცია, რომელიც მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორციელდება. თბილისი-თიანეთის საავტომობილო გზის კმ39-კმ51 სარეაბილიტაციო მონაკვეთი დედაქალაქიდან სოფელ ხევსურთსოფლის გავლით თიანეთს უკავშირდება. პროექტის ღირებულება შეადგენს 4.169.9 ათას ლარს და სამუშაოებს შპს „გზამშენი 4“ ასრულებს.

Rehabilitation of 5 km long Tbilisi-Tianeti highway section is completed
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Elguja Khokrishvili together with MP Zakaria Kutsnashvili examined rehabilitated section of Tbilisi-Tianeti highway.
This section represents a segment of Tbilisi-Tianeti-Zaridzeebi-Jhinvali highway. Rehabilitation works on the section started in 2013 and finished in June 2014. The project works included roadbed construction, asphalt-concrete covering, installation of artificial pipes, concrete cuvettes and curbs. New  orientation poles and road signs were placed as well. The road was marked horizontally. The rehabilitation works were carried out by road construction company „Tbilisi“.
The project cost amounted to 1.894.0 GEL and was financed from state budget. As a result of the implemented works, transportation expenses and travel time will be reduced. Issues related to transportation will be solved for more than 3,500 residents of 16 villages and tourists.
On Tbilisi-Tianeti highway, another 12.7 km (km39-km51) long road section is being repaired as well. It passes village Khevsurtsopeli and connects the capital city to Tianeti. The project which costs 4.169.9 thousand GEL is financed by the World Bank and carried out by “Gzamsheni” Ltd.
Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Elguja Khokrishvili together with MP Zakaria Kutsnashvili examined rehabilitated section of Tbilisi-Tianeti highway.This section represents a segment of Tbilisi-Tianeti-Zaridzeebi-Jhinvali highway. Rehabilitation works on the section started in 2013 and finished in June 2014. The project works included roadbed construction, asphalt-concrete covering, installation of artificial pipes, concrete cuvettes and curbs. New  orientation poles and road signs were placed as well. The road was marked horizontally. The rehabilitation works were carried out by road construction company „Tbilisi“.