რიკოთის უღელტეხილის 146-ე კილომეტრზე გაწმენდითი სამუშაოები უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს
გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს გეოლოგთა ჯგუფმა შეისწავლა რიკოთის უღელტეხილის 146-ე კმ-ზე  კლდე-ზვავის ტიპის მეწყერის ჩამოწოლის მიდამოები. მათი შეფასებით, აღნიშნული  უბანი განეკუთვნება მეწყერსაშიშ ზონას, სადაც  რთული გეოლოგიური პირობებიდან გამომდინარე, არსებობს მეწყერის განმეორების ალბათობა.  გეოლოგების დასკვნის შესაბამისად, მაღალი რისკის მქონე მიდამოებში  აუცილებელია ტექნიკური ღონისძიებების გატარება; კერძოდ, დამცავი კედლის მოწყობა, რომელიც დაიცავს  თბილისი-სენაკი-ლესელიძის საავტომობილო გზის აღნიშნულ მონაკვეთს მეწყრული ჩამონაშალისაგან.
გეოლოგებმა  დიდი დახრილობის მქონე ფერდობის თავზე მძიმე ტექნიკის შეყვანა და ხელოვნური საფეხურების შექმნა, მაღალი რისკის შემცველობის გამო, მიზანშეუწონლად მიიჩნიეს. აქედან გამომდინარე, საავტომობილო გზების დეპარტამენტი სამუშაოებს  ფერდობის კალთის ძირში ახორციელებს. მოეწყო დროებითი დამცავი კედელი, რომლის უკანაც ხორციელდება მეწყრული ჩამონაშალის გამოტანა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, გზა შევიწროვდა, რამაც აუცილებელი გახადა სავალი ნაწილის გაფართოება. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ასფალტის მოწყობის სამუშაოები.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტმა უკვე მიმართა შესაბამის საპროექტო ორგანიზაციას. საპროექტო ორგანიზაცია განიხილავს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს გეოლოგთა ჯგუფის მიერ მომზადებულ რეკომენდაციებს და  მოამზადებს დეტალურ საპროექტო წინადადებებს,  რომლის მიხედვითაც მოხდება დამცავი ღონისძიებების განხორციელება.
შეგახსენებთ, რომ  რიკოთის უღელტეხილზე მეწყერი განმეორებით 17 ივნისს ჩამოწვა, რამაც გზის სავალი ნაწილის ჩაკეტვა და საავტომობილო მოძრაობის შეფერხება გამოიწვია.

On km 146 of Rikoti Pass works for cleaning the carriageway are underway
Group of geologists of the Ministry of Environment Protection and Natural Resources of Georgia have studied the vicinity of rock-avalanche type of landslide on km 146th of the Rikoti Pass. According to their assessment, this area is in a landslide zone, where there is a chance of recurrence of a landslide due to complex geological conditions. According to the geologists’ conclusion, it is necessary to use technical measures; in particular, building of a retaining wall which will protect this section of Tbilisi-Senaki-Leselidze carriageway from landslides.
Geologists found it inappropriate to drive heavy machinery and create artificial steps on top of a slope with big inclination, because of high risks. Hence, the Roads Department is carrying out works at the bottom of the slope. Temporary retaining wall has been built and, therefore, the road narrowed in, that made it necessary to carry out widening works of the carriageway. On this stage, asphalt pavement works areunderway.
The Roads Department of the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has already addressed a design company. The design company will consider the recommendations prepared by a team of geologists of the Ministry of Environment Protection and Natural Resources and will prepare a detail design, according to which the protective measures will be implemented.
As a reminder, the landslide collapsed on the Rikoti Pass for the second time on June 17th, causing blockage of the part of a carriageway and interruption of traffic.