ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობა ზაფხულში დასრულდება
ქვეყნის საგზაო ქსელის მოდერნიზებისა და თანამედროვე სტანდარტებთან გათანაბრების ღონისძიებები აქტიურად მიმდინარეობს. აღმოსავლეთ–დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის  მოდერნიზაცია–რეკონსტრუქცია საგზაო ინფრასტრუქტურის პრიორიტეული პროექტებია. ავტომაგისტრალის ერთ–ერთ მნიშვნელოვან ნაწილს ქუთაისის შემოვლითი 17.3 კილომეტრიანი გზა წარმოადგენს, რომელიც მიმდინარე წლის ზაფხულში დასრულდება. საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე, ვაჟა ფანჩულიძე ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლებს შეხვდა და მუშაობის ანგარიში ჩაიბარა.
ამ დროისათვის, აღნიშნულ მონაკვეთზე 15 კმ–ზე ბეტონის საფარის დაგება დასრულებულია, ხიდებზე კი სამუშაოების 80 % შესრულებულია. ხორციელდება ხელოვნური ნაგებობების  რკინა–ბეტონის წყალგამტარი 32 მილის, 9 მიწისქვეშა გასასვლელის, 10 ხიდისა და გზაგამტარის მშენებლობა. ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობის პროექტი ითვალისწინებს ცემენტ-ბეტონის საფარიანი გზის მოწყობას, მომავალში კიდევ ორი ზოლის დამატების პერსპექტივით.
ქუთაისის შემოვლითი გზის შედეგად, შესაძლებელი გახდება სატრანზიტო მოძრაობისგან ქალაქის განტვირთვა, ავტოტრანსპორტის ნაკადის გამტარუნარიანობის გაზრდა და მოძრაობის უსაფრთხოების დონის ამაღლება.
ქუთაისის შემოვლითი გზის სამშენებლო სამუშაოებს  კომპანია “TODINI Costruzion Generali SPA” TAKENAKA CIVIL ENGINEERING&CONSTUCTION CO. LTD“ ასრულებს,  დონორი კი იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოა (JICA). ქუთაისის შემოვლითი გზის მშენებლობის (ლოტი I) პროექტის სახელშეკრულებო ღირებულება 77,9 მილიონი ლარი და 20,6 მილიონი ევროა. პროექტის განხორციელება 2012 წლის ნოებმერში დაიწყო.

Construction of Kutaisi Bypass road will be completed in summer
Upgrading of road network in line with modern standards is progressing intensively. East-West Highway Improvement-Reconstruction projects are priority road infrastructure projects.
17.3 km Kutaisi Bypass road is one of the main sections of the highway, which will be completed in August of the current year. Deputy Chairman of RD Vazha Panchulidze met with the Contractor and got acquainted with the work progress.
Currently, concrete pavement is laid on 15 km long section. 80% of works are implemented on bridges. Construction of artificial structures, 32 culverts, 9 underpasses, 10 bridges and overpasses is progressing. Kutaisi Bypass road project envisages construction of cement-concrete pavement taking into consideration perspective of adding two lanes in future.
City will be unloaded from transit flows, traffic capacity will be increased and road traffic safety would be improved as a result of construction of Kutaisi Bypass Road.
Construction works of Kutaisi Bypass Road are implemented by “TODINI Costruzion Generali SPA” TAKENAKA CIVIL ENGINEERING&CONSTUCTION CO. LTD“. Donor is Japan International Cooperation Agency (JICA). Contractual Cost for construction of Kutaisi Bypass Road (LOT I) is GEL 77,9 mln and Euro 20,6 mln. Project started in November 2012.