საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს განცხადება
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და საავტომობილო გზების დეპარტამენტი თბილისის შემოვლითი გზის განვითარებისათვის მოძრაობის ინტენსივობისა და მიმართულებების დასადგენად  სოციოლოგიურ გამოკითხვასატარებს.
თბილისის შემოვლით გზის ახალი პროექტი მნიშნვნელოვანია, როგორც სატრანზიტო მოძრაობისთვის, ასევე,  ქალაქ თბილისში მოძრაობის განტვირთვისა და მგზავრობის  დროის შემცირებისათვის.
კვლევა ტარდება შემდეგ წერტილებში: თბილისი-ნატახტრის გზა, ლოჭინის ხიდი 21-ე კმ, ზემო ფონიჭალა - მარნეულის მიმართულებით, თბილისი-რუსთავი 14-ე კმ.
დღეს,  16 მაისს, ჩატარდა კვლევის პირველი ეტაპი, რომლის ფარგლებში ინტერვიუერებმა გამოკითხეს  აღნიშნულ მიმართულებებზე მოძრავი ავტოტრანსპორტის მძღოლები.
გამოკითხვასთან ერთდ, ზემოაღნიშნულ წერტილებში დამონტაჟდა ავტომატური სათვლელი აღჭურვილობები, რომლებიც 48 საათის განმავლობაში დაითვლიან ავტოტრანსპორტის მოძრაობის ინტენსივობას, მათი კატეგიროების მიხედვით.
სოციოლოგიური კვლევა ნებაყოფლობითია და მოძრაობის უსაფრთხოების მიზნით,  საპატრულო პოლიციის დახმარებით ტარდება.
საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და საავტომობილო გზების დეპარტამენტი მადლობას უხდის ყველა იმ მძღოლს, რომელმაც  კვლევაში მიიღო მონაწილეობა.

Statement of the Ministry of Regional Development and Infrastructure
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and Roads Department of Georgia conduct the social survey for the development of Tbilisi bypass road and for determine the intensity and directions.
Tbilisi bypass road’s project is important as for relieving transit traffic in the city, as well as, the road reduce travel time.
The study is conducted in the following areas: Tbilisi - Natakhtar road, Lochini Bridge 21th - km, Zemo Ponichala - In the direction of Marneuli, Tbilisi - Rustavi 14th - km.
Today, May 16, the first phase of the survey was conducted. Within the framework of the research, drivers, moving to the mentioned directions, were interviewed.
Together with the interviews, the automatic counting equipment has been installed in these points, which will count traffic intensity for 48 hours, according to the categories of auto transport.
Social survey is voluntary and for providing traffic safety are carried out with the help of the police.
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia and Roads Department of Georgia would like to thank all those drivers who participated in the survey.