საავტომობილო გზების დეპარტამენტში ძირულა-ჩუმათელეთის საავტომობილო გზის გაუმჯობესების საკითხზე შეხვედრა გაიმართა
14 მაი, 2014 00:00:00
საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ნუგზარ გასვიანი და დეპარტამენტის წარმომადგენლები აზიის განვითარების ბანკის ჯგუფის ხელმძღვანელს პრიანკა სენევირატნეს  და საპროექტი კომპანია „კოქსი“-ის წარმომადგენელს შეხვდნენ.  შეხვედრაზე გაიმართა რეგიონული მნიშვნელობის გზების გაუმჯობესების პროექტის, კერძოდ, ძირულა-ჩუმათელეთის საავტომობილო გზის ტექნიკურ-ეკონომიკური დასაბუთების (feasibility study) საპროექტო სამუშაოების პრეზენტაცია, რის შედეგადაც დაიწყება 50კმ-იანი გზის მოდერნიზაციის პროცესი.
ძირულა-ჩუმათელეთის საპროექტო გზა ქალაქ ხარაგაულის და 10 სოფლის ტერიტორიაზე გადის და 37,000 მოსახლეს ემსახურება. გზა წარმოადგენს საგზაო კავშირს ხარაგაულის მუნიციპალიტეტსა და E60 ავტომაგისტრალს შორის, რომელიც წარმოადგენს მთავარ საერთაშორისო საგზაო არტერიას, იგი ასევე, აკავშირებს ერთმანეთთან საქართველოს მთავარ ქალაქებს. პროექტის განხორციელების შედეგად ძირულა-ჩუმათელეთის საავტომობილო გზის 50კმ სიგრძის მონაკვეთს რეაბილიტაცია ჩაუტარდება, გაუმჯობესდება საგზაო კავშირი და  მოძრაობის უსაფრთხოება.
ამ ეტაპზე, ძირულა-ჩუმათელეთის საავტომობილო გზა ძირითადად ხრეშოვანია, მისი რეაბილიტაცია 90-იანი წლების შემდეგ არ ჩატარებულა. აღნიშნული გზის რეაბლიტაცია ხელს შეუწყობს, როგორც ძირითადი მაგისტრალის (E60-ის) განტვირთვას, ასევე, სოფლის მეურნეობის და ტურისტული პოტენციალის ზრდას, რასაც რეგიონში  სოციალური დატვირთვაც ექნება და მისი უნიკალური ადგილების მონახულების შესაძლებლობა გახდება უფრო მოსახერხებელი დამსვენებელებისთვის, არა მარტო საქართველოდან, არამედ უცხოეთიდან. ბორჯომ–ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში შემავალ სოფლებში დასახლებული მოსახლეობის საცხოვრებელი პირობების გაუმჯობესებით კი  შემცირდება მიგრაციის პროცესი.

Meeting on upgrading of Dzirula-Chumateleti road was held at Roads Department
First Deputy Chairman of RD Nugzar Gasviani and other representatives of the Department met with Team Leader of Asian Development Bank Prianka Seneviratne and representatives of design company “Kocks”. At the meeting was made presentation of feasibility study of Dzirula-Chumateleti road, after which modernization process of 50 km road will launch.
Dzirula-Chumateleti road runs through Kharagauli city and 10 villages and serves 37,000 residents. Respective road is a link between Kharagauli Municipality and E-60 highway, which is the main international road artery. It also connects main towns of Georgia. As a result of project implementation, 50 km long Dzirula-Chumateleti section would be upgraded; road link and traffic safety would be improved.
At this stage, Dzirula-Chumateleti section has mostly gravel pavement. It has not been rehabilitated since 90-ies. Rehabilitation of respective section will assist to unload main Highway (E-60), also promote capacity building in agriculture and tourism, that would have social importance and tourist and visitors not only from Georgia but from other countries would be able to travel comfortably and visit amazing and unique places. Migration process would be reduced due to improvement of living conditions of communities of Borjomi-Kharagauli Municipality.