ჩალაუბანი-სიღნაღი-ანაგის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია წელს დასრულდება
საავტომობილო გზების დეპარტამენტი  პერიოდულად გაცნობებთ სხავადასხვა რეგიონში მიმდინარე სარეაბილიტაციო და სამშენებლო სამუშაოების შესახებ ინფორმაციას. ამჯერად, ჩალაუბანი–სიღნაღი-ანაგის საავტომობილო გზის კმ16–კმ22 მონაკვეთზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოების ამსახველ ფოტომასალას და პროექტების შესახებ ინფორმაციას გთავაზობთ.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ჩალაუბანი–სიღნაღი-ანაგის გზის სარეაბილიტაციო მონაკვეთი სიღნაღის რაიონში მდებარეობს. პროექტი ხორციელდება შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების მეორე (SLRP II) პროექტის ფარგლებში, რომლის ღირებულება 3 222 900 ლარს შეადგენს. პროექტი მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით ხორცილედება და სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ს.ს „კავკასავტომაგისტრალი“ ასრულებს.
ჩალაუბანი-სიღნაღის გზის სავალ ნაწილზე ხელოვნური ნაგებობები და შემასწორებელი ფენა ქვიშა-ხრეშოვანი ნარევით უკვე მოეწყო. ამ ეტაპზე, მიმდინარეობს ასფალტ–ბეტონის საფარის მოფრეზვა და შემდეგი გამოყენებისათვის მოგროვება, არსებულ საფუძველზე შემასწორებელი, სტაბილიზირებული ფენების, ასფალტ–ბეტონის საფარის მოწყობის, ბეტონის ჭისა და ბორდიურების მოწყობის სამუშაოები.
პროექტის ფარგლებში განხორციელდება ეზოში შესასვლელებისა და ტროტუარების მოწყობის სამუშაოები,  შეკეთდება არსებული და მოეწყობა ახალი წყალგამტარი მილები, დამონტაჟდება საგზაო ნიშნები და მოინიშნება გზის სავალი ნაწილი. ასევე, მოეწყობა რკინაბეტონის საყრდენი კედლები და მიერთებები.
ჩალაუბანი-სიღნაღის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია 2013 წლის სექტემბერში დაიწყო და მიმდინარე წელს დასრულდება. რეაბილიტირებული გზის შედეგად, ჩალაუბანი-სიღნაღი-ანაგის ადგილობრივი მოსახლეობა და ტურისტები მიიღებენ სარგებელს და კომფორტულად შეძლებენ გადაადგილებას  საერთაშორისო მნიშვნელობის თბილისი-ბაკურციხე-ლაგოდეხის საავტომობილო გზის მიმართულებით.

Rehabilitation of Chalaubani-Sighnaghi-Anagi road will be completed this year
Roads Department periodically provides information on rehabilitation and construction works progressing in various regions. This time, photo material and information on rehabilitation works ongoing at km16-km22 is provided.
Secondary Chalaubani-Sighnaghi-Anagi road section is located in Sighnaghi district. Project is being implemented under the Secondary and Local Roads Rehabilitation Project II (SLRP II), value of which is GEL 3 222 900. Project is financed by the World Bank and rehabilitation works are implemented by JSC “Kavkasavtomagistrali”.
Structures and levelling layer with sand-gravel mixture is already arranged at the carriageway of Chalaubani-Sighnaghi-Anagi road. At this stage, milling of asphalt-concrete pavement and reclaiming of asphalt for reuse is underway. Arrangement of levelling and stabilized layers on existing base, constriction of asphalt-concrete pavement, concrete pit and road curbs is progressing.
Entrances to the private yards and sidewalks would be arranged within the scope of the project; also existing culverts would be repaired and new ones would be provided, road signs shall be installed and carriageway shall be marked. Reinforced-concrete supporting walls and junctions would be provided.
Rehabilitation of Chalaubani-Sighnaghi-Anagi road commenced in September 2013 and would be completed within the current year. As a result of rehabilitated road, local population and tourists would get a benefit and would be able to travel comfortably on International Tbilisi-Bakurtsikhe-Lagodekhi road.