გაეროს საგზაო უსაფრთხოების გლობალური კვირეული გაიხსნა
23 აპრილს, სასტუმრო “შერატონ მეტეხი პალასში” საქართველოს ალიანსმა უსაფრთხო გზებისთვის და გაეროს მუდმივმა წარმომადგენლობამ საქართველოში საგზაო უსაფრთხოების კვირეულის გახსნა  კონფერენციით აღნიშნა. კონფერენციას საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, გიორგი ამაშუკელი და საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავჯდომარის მოადგილე, ვაჟა ფანჩულიძე დაესწრნენ.
კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა  საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე, გიორგი ამაშუკელი, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას სამინისტროს მიერ, საგზაო უსაფრთხოების თემაზე, განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებები გააცნო.
კონფერენციაზე მოხდა საგზაო უსაფრთხოების ერთწლიანი სოციალურ-საგანმანათლებლო პროექტის “გზა დაუთმე ქვეითს!” პრეზენტაცია. პროექტის მიზანია მძღოლებისა და ქვეითების ცნობიერების ამაღლება საგზაო უსაფრთხოების საკითხებში და ავტოსაგზაო შემთხვევებით გამოწვეული სიკვდილიანობისა და დაშავებულობის შემცირება.
გაეროს საგზაო უსაფრთხოების კვირეულის მთავარი გზავნილია – “საგზაო უსაფრთხოება არ არის შემთხვევითი”, რაც გულისხმობს ავტოსაგზაო შემთხვევების შემცირებას სახელმწიფო, სამოქალაქო და კერძო სექტორების აქტიური ჩართულობითა და მჭიდრო თანამშრომლობით.

24 April, 2014 00:00:00
On April 23, Georgia Alliance for Safe Roads and UN Representation in Georgia marked the opening of the Road Safety Week in Georgia with a conference, which was held at Sheraton Metechi Palace Hotel. Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure, George Amashukeli and Deputy Chairman of RD Vazha Panchulidze attended the conference.
Minister of Regional Development and Infrastructure, George Amashukeli made a speech and introduced to the attendees the measures taken and planned by the Ministry in terms of road safety.
Launch of the one-year social-educational project for road safety – “Yield to the Pedestrian” took place at the conference. The project aims to raise awareness of the drivers and the pedestrians on the road safety issues and decrease the number of fatalities and injuries caused by traffic accidents.
The massage of UN Global Road Safety Week is as follows: - “road safety is not accidental” thus implies decrease of road accidents by means of active involvement of state, civil and private sectors and close collaboration.