მეგზევეები შეწუხებულნი ვართ!
საქართველოს მეგზევეთა საზოგადოების თავმჯდომარე, საქართველოს დამსახურებული ინჟინერი, პროფესორი, ტრანსპორტის საერთაშორისო აკადემიის აკადემიკოსი
მე, თამაზ შილაკაძე, როგორც საქარტველოს მეგზევეთა საზოგადოების თავმჯდომარემ, მინდა საკუთარი მოსაზრება გამოვთქვა და საზოგადოებას ვამცნო ზოგიერთი რამ ამ ბოლო დროს შ.პ.ს. „სერპანტინის“ საქმიანობასთან დაკავშირებული უსაფუძვლოდ აგორებული მეტად უხერხული თემის შესახებ.
საგზაო დარგში 60–წლიანი მორვაწეობის მანძილზე ბევრის მომსწრე ადამიანი ვარ და მინდა გულახდილად გითხრათ, რომ საბაზრო ეკონომიკის პრინციპებზე გადასვლამდე საავტომობილო გზების სამინიტროს სისტემაში რეგიონების მიხედვით მკვეთრად გამორჩეული რამდენიმე სამშენებლო სამმართველო საქმიანობდა, რომელთა შორის იყო კახეთის რეგიონში ხიდების სარემონტო–სამშენებლო სამმართველო (MPCY-9).
აღნიშნულ სამმართველოს ხელმძღვანელობდნენ დარგში გამორჩეული მაღალი რანგის სპეციალისტები, ბატონები: ალექსი სეხნიაშვილი, ალექსანდრე საგინაშვილი, ჰამლეტ სახიაშვილი, ხოლო პრივატიზაციამდე ბოლო ათწლეულში მისი ხელმძღვანელი იყო გივი ზედელაშვილი, რომლის თავკაცობითაც მრავალი გზა და სახიდე გადასასვლელი თუ ხელოვნური ნაგებობა აშენდა კახეთის რეგიონში.
იგი იყო წამყვანი ორგანიზაცია არა მარტო საავტომობილო გზების სამინისტროში, არამედ იგი გვერდში ედგა ქ. თელავისა და მთლიანად რეგიონის ხელმძღვანელობას ინფრასტრუქტურული ობიექტების მშენებლობაში. ამასთანავე აღნიშნულ სამმართველოს ხშირად იწვევდნენ რესპუბლიკის მასშტაბით ისეთი მსხვილი ობიექტების მშენებლობაზე, როგორიც იყო თბილისი–აეროპორტის გზა, რიკოთის უღელტეხილი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის გზები და სხვა.
საბაზრო ეკონომიკის პრინციპებზე გადასვლის შემდეგ აღნიშნული სამმართველო მოხვდა პრივატიზაციის ნუსხაში. და დღეს შპს „სერპანტინად წოდებული ორგანიზაცია შეისყიდეს სამმართველოს ყოფილმა თანამშრომლებმა, რომელთაგან წილის უმეტესობა ბატონი გივი ზედელაშვილის იყო.
ბატონი გივის გარდაცვალების შემდეგ აღნიშნული წილის მფლობელი გახდა მისი მეუღლე.
თავის დროზე ხიდების სარემონტო-სამშენებლო სამმართველოს და ამჟამად შპს „სერპანტინს“ ჰქონდა მძლავრი ტექნიკური ბაზა, სამშენებლო მასალების კარიერები, ორი ასფალტ-ბეტონის ქარხანა, რკინა-ბეტონის კონსტრუქციების დამამზადებელი პოლიგონი და სხვა. აქ შრომობს მუშა-მოსამსახურეთა მთელი დინასტიები. და ჩემს გაკვირვებას იწვევს არა მხოლოდ უსაფუძვლო ბრალდებების ფაქტი, არამედ ისიც, როგორ შეიძლებოდა რომ მას წაეგო თერთმეტიდან შვიდი ტენდერი, მით უმეტეს _ კახეთის რეგიონში.
უკანასკნელ წლებში შესყიდვების სააგენტომ დანერგა ტენდერების ელექტრონული სახით ჩატარების პრაქტიკა, რაც აბსოლუტურად გამორიცხავს ე.წ „გარიგებების“ შესაძლებლობას, ხშირად მოგებას ვერ ახერხებენ ღირსეული კონკურენტები სხვების მიერ შეუსაბამოდ დაბალი ფასების შეთავაზების გამო. აღნიშნული საკითხი ნამდვილად მოითხოვს გაანალიზებას და დახვეწას.
ბოლო წლებში საავტომობილო გზების დეპარტამენტში ხშირი იყო ახალი კადრების დანიშვნა გადაადგილება. ტრადიციულად  სატენდერო კომისიას თავმჯდომარეობდა ხელმძღვანელის ერთ-ერთი მოადგილე, დღეს ეს ფუნქცია აკისრია ბატონ იოსებ ქადაგიშვილს, რომელიც მთელი სერიოზულობითა და დიდი პასუხისმგებლობით უძღვება დაკისრებულ მოვალეობას. და რაოდენ დასანანია, რომ მცდარი ინფორმაციის საფუძველზე საჯაროდ შეურაცხყვეს დარგის ხელმძღვანელი ახალგაზრდა კაცი.

Road Builders are concerned
Chairman of the Society of Road Builders of Georgia, honored engineer of Georgia, Professor, Academician of International Transport Academy
I, Tamaz Shilakadze, as the Chairman of Society of Road Builders of Georgia, would like to express my opinion and inform the society some facts of awkward matter recently spread groundlessly about the activity of “Serpantini” LLC.
I have witnessed a lot during 60 years of working period in road field and would like to admit frankly that several construction Divisions were operating in the Ministry of Roads before adopting the principals of market economics; among them was Bridge Construction-Repairing Division (MPCY-9) in Kakheti region.  Respective Division was managed by high rank specialists of the field:  Aleksi Sekhniashvili, Alexander Saginashvili, Hamlet Sakhiashvili, but before privatization, within the previous decade it was governed by Givi Zedelashvili, under whose supremacy many roads and bridges or structures were constructed in Kakheti region.
It was leading organization not only for the Ministry of Roads, but it also supported to the officials of Telavi and the whole region in construction of infrastructural projects.  Herewith, mentioned Division was frequently invited to be involved in construction of big-scaled projects throughout the republic such as Tbilisi-Airport road, Rikoti Pass, roads of Abkhazian Autonomous Republic and other.
After adoption of the market economic principals, respective Division fell into the privatization list. Organization currently named as “Serpantini” LLC was purchased by ex-employees. Most of the shares were owned by Mr. Givi Zedelashvili. After his decease successor of shares became his wife.
Earlier Bridge Construction-Repairing Division and current “Serpantini” LLC owned strong technical facilities, borrow pits of construction materials, two asphalt-concrete plants, site for producing reinforced-concrete structures and etc. Dynasties of workers are employed here. I am astonished not only by groundless accusations but by the fact as to how this company could lose seven tenders out of eleven tenders especially in Kakheti region.
State Procurement Agency adopted electronic procurement system thus absolutely excludes possibility of so called “collusion“. Worthy competitors often fail to win due to irrelevant lower prices offered by others. Mentioned issue definitely requires analyzing and improving.
Recruitment - replacement of new staff frequently took place at Roads Department within the recent years. Tender committee traditionally was chaired by one of the Deputy Chairman. Today Mr. Ioseb Kadagishvili assumes this obligation, who fulfills assigned tasks with seriousness and full responsibility.