დეპარტამენტში ქუთაისი-გეგუთის ს/გზის რეკონსტრუქცია-მოდერნიზაციის საკითხი განიხილეს
11 თებერვალს საავტომობილო გზების დეპარტამენტში, სატენდერო კომისიის წევრებმა ქალაქ ქუთაისის შემოვლითი ავტომაგისტრალის შემაერთებელი გზის რეკონსტრუქცია–მოდერნიზაციის სამუშაოების საპროექტო მომსახურების შესყიდვაზე საკონკურსო განცხადების და დოკუმენტაციის პირობების დამტკიცების შესახებ საკითხები განიხილეს.
ქუთაისის შემოვლითი გზა ქალაქში გამავალ ცენტრალურ გზას დაუკავშირდება  რამდენიმე საგზაო მონაკვეთით. მათ შორის, სოფელ გეგუთთან მშენებარე სატრანსპორტო კვანძიდან ნიკეას ქუჩასთან დამაკავშირებელი გზითაც.
გეგუთის სატრანსპორტო კვანძიდან ნიკეას ქუჩამდე საავტომობილო გზის სიგანე 6-მეტრია,  რაც არასაკმარისია იმისათვის, რომ აღნიშნულმა მონაკვეთმა გაატაროს როგორც ჩქაროსნული ავტომაგისტრალიდან ქუთაისში შემსვლელ-გამომსვლელი, ასევე ქუთაისიდან სოფლების მიმართულებით – გეგუთი, პატრიკეთი, ობშკვითი, საყულია, ბაშის მიმართულებით მოძრავი ავტოტრანსპორტი.
შიდასახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის ქუთაისი-გეგუთი-საყულია-ბაში-იანეთის გზა, ქუთაისი-გეგუთის კვანძის მონაკვეთის რეკონსტრუქცია-მოდერნიზაციის (ოთხზოლიან გზად გადაკეთების) სამუშაოების დასრულების შემდეგ, ზესტაფონი-ქუთაისი-სამტრედიის ახალ ჩქაროსნულ გზას შეუერთდება და მთავარი დამაკავშირებელი კვანძი გახდება ქალაქ ქუთაისთან.
პროექტის განხორციელების შემდეგ, აღნიშნულ მონაკვეთზე მოქალაქეებისათვის გადაადგილება გაცილებით მარტივი და კომფორტული იქნება.

Issue related to reconstruction-modernization of Kutaisi-Geguti road was reviewed
Members of tender committee reviewed tender announcement for procuring of design services for reconstruction-modernization of the road connecting to Kutaisi bypass road at Roads Department. Also issues related to approval of documentation were discussed.
Several road sections will connect Kutaisi bypass road with central road passing through the city. Among them is a road starting from Geguti interchange that is under construction connecting to Nikea Street.
Width of the road from Geguti Interchange to Nikea street is 6 m, that is insufficient to bear traffic entering-exiting in/out of Kutaisi from the highway, also for the traffic moving from Kutaisi towards the villages – Geguti, Patriketi, Obshkviti, Sakulia, Bashi.
After completion of reconstruction-modernization of Kutaisi-Geguti interchange (widening up to four lanes) Kutaisi-Geguti-Sakulia-Bashi-Ianeti secondary road will be connected with new Zestaponi-Kutaisi-Samtredia highway and will become the main connecting interchange.
As a result of project implementation, traffic will become more convenient and comfortable for citizens.