ინტენსიური თოვის გამო, ვაზიანი–გომბორი–თელავის საავტომობილო გზის კმ28–კმ65 (სასადილო–თელავი) მონაკვეთში აკრძალულია მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა. ხოლო, დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა კმ32–კმ56 (ვაზიანი-შუამთა) მონაკვეთში დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. ორი და მეტი წამყვანი ხიდის მქონე ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.
თოვლისა და ლიპყინულის გამო, მცხეთა–სტეფანწმინდა–ლარსის საავტომობილო გზის მლეთა-გუდაური(ფოსტა) და კობი-ლარსის მონაკვეთზე მისაბმელიანი, ნახევრადმისაბმელიანი ავტოტრანსპორტის და 30 ადგილზე მეტი ტევადობის ავტობუსების მოძრაობა დასაშვებია მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით. დანარჩენი სახის ავტოტრანსპორტის მოძრაობა თავისუფალია.

31 January, 2014 10:57:00
Due to snow and clear ice, movement at Sasadilo-Telavi (km28-km65) section of Vaziani-Gombori-Telavi road is forbidden for trailers and semi-trailers and for buses with more than 30 seats, but for other mode of transport movement on km32-km56 (Vaziani-Shuamta) section is permitted by application of antiskid chain. Traffic is free for tandem-drive vehicles.
Based on information provided by National Environmental Agency of the Ministry of Environmental Protection, movement on Gudauri(Posta)-Kobi section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is forbidden for all mode of transport due to avalanche hazards.
Due to snow and clear ice, movement on Mleta-Gudauri(Posta) section and Kobi-Larsi section of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is permitted for trailers, semi-trailers and buses with more than 30 seats by application of antiskid chains. Traffic for other mode of transport is free.