დეპარტამენტი ზამთარში გზების განვლადობაზე პასუხისმგებელი კომპანიების მონიტორინგს ახორციელებს
საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ ვაჟა ფანჩულიძემ  გზების მონიტორინგის სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად, მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის 139 კმ-იანი საავტომობილო გზის განვლადობის მდგომარეობა დაათვალიერა. მონიტორინგის ფარგლებში, დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა პირმა, მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის გზის მოვლა-შენახვაზე პასუხისმგებელი კომპანიის - ”საქართველოს სამხედრო გზის” მიერ მოწყობილ 6 საყრდენ პუნქტში ქვიშა-მარილისა და  საწვავის მარაგი, ადამიანური რესურსების მობილიზების დონე, თოვლმწმენდი და სხვა სპეციალური მექანიზმების მდგომარეობა ადგილზე შეამოწმა.
დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ასევე, ადგილზე დაათვალიერა ლარსის გამშვები პუნქტის ნეიტრალურ ტერიტორიაზე არსებული ხიდის რეაბილიტაციის პროცესი.
აღსანიშნავია, რომ რთული მეტეოროლოგიური პირობების ფონზე, აღნიშნული გზის გაწმენდის სამუშაოები აქტიურად მიმდინარეობდა და დიდთოვლობის მიუხედავად, ავტოტრანსპორტის განვლადობა შენარჩუნებული იყო. თუმცა, კობი-გუდაურის მონაკვეთზე კვლავ რჩებოდა  მოცურების საწინააღმდეგო ჯაჭვების გამოყენებით გადაადგილების აუცილებელი რეჟიმი.
დღეისათვის, მცხეთა-სტეფანწმინდა-ლარსის საავტომობილო გზის ყველა მონაკვეთზე მოძრაობა თავისუფალ რეჟიმში ხორციელდება. ჩრდილიანი ადგილები, დაღმართები და მრუდმოსახვევიანი მონაკვეთები კი ქვიშა-მარილის ნარევით სისტემატიურად მუშავდება.
ზამთარში გზების მოვლა-შენახვის სამუშაოების შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით, საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ხელმძღვანელობა მონიტორინგს აგრძელებს და ქვეყნის მასშტაბით 34 ზონის წარმომადგენელ საგზაო კომპანიებს შეამოწმებს.

Roads Department undertakes monitoring of contractor companies responsible for roads operation in winter
30 December, 2013 00:00:00
Deputy Chairman of Roads Department Vazha Panchulidze along with representatives of monitoring service inspected operating condition of 139 km Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road. Under the monitoring, principal of RD inspected reserve of sand-salt and fuel, level of mobilization of human resources, condition of snow cleansing machine and other special equipments at 6 supporting points provided by maintenance company “Georgian Military Road”.
Deputy Chairman also inspected progress of rehabilitation works of the bridge existing at neutral territory of Larsi check point. It should be noted that against the difficult meteorological conditions cleaning of respective road was progressing actively and in spite of heavy snow road was open. Although, traffic condition in terms of application of antiskid chains still was maintained at Kobi-Gudauri section.
For today, traffic at all sections of Mtskheta-Stepantsminda-Larsi road is free. Shadow areas, slopes and curved turnings are constantly treated with sand and salt mixture.
Management of Roads Department proceeds monitoring in order to ensure uninterrupted implementation of maintenance works in winter. RD will inspect road companies of 34 zones throughout the country.